Dobra praktyka – dzielimy się wiedzą, doświadczeniem oraz zapleczem dydaktycznym

W poniedziałek 10 czerwca grupa Zielona i Czerwona w ramach projektu „Działam -doświadczam-odkrywam” zaprosiła do przedszkola uczniów kl. III b ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jarosławiu wraz z wychowawczynią Panią Beatą Jazienicką oraz Panią Ewą Pik.

Celem spotkania było wzajemne dzielenie się wiedzą na temat świata przyrody oraz umożliwienie osobom z zewnątrz korzystania z walorów edukacyjnych naszego przedszkolnego ogrodu.

Podczas spotkania dzieci z gr. Zielonej i Czerwonej oraz zaproszeni uczniowie uporządkowali i wzbogacili wiedzę na temat roślinności znajdującej się na naszej Przyrodniczej Ścieżce Edukacyjnej tj.:

– rośliny czterech stron świata: wschód, zachód, północ, południe,

– rośliny czterech pór roku: wiosna, lato, jesień, zima,

– rośliny z przydomowego ogródka.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali budki lęgowe, domki dla owadów,  stację meteorologiczną, gdzie odczytywali ciśnienie, temperaturę powietrza oraz ilość opadów, a także godzinę na zegarze słonecznym.

Nasi Goście wykazali się dużą wiedzą, nie sprawiły im trudności pytania na temat kompostownika i kompostu, który ze względu na swoje walory nazywany jest przez ogrodników „czarnym złotem” albo „sercem ogrodu”, wiedzieli także jakie są zalety deszczówki, którą ochoczo nalewali z beczki do konewek i podlewali roślinki na Przyrodniczej Ścieżce.

Następnie przystąpiliśmy do wykonania eksperymentu, który pozwoli nam obserwować proces biodegradacji różnych materiałów. Na początku wyjaśniliśmy sobie co to jest BIODEGRADACJA, a potem przystąpiliśmy do działania wykorzystując nasze pomoce: 3-komorowe pojemniki z lupami do biodegradacji. Utworzono dwa zespoły: chłopcy i dziewczynki. Każda grupa otrzymała swój pojemnik i potrzebne materiały. Dzieci z zaangażowaniem wykonywały zadanie.

W jednym pojemniku umieszczono: skórkę z banana, kubek papierowy, woreczek foliowy, w drugim: ogryzek z jabłka, kartkę papieru oraz kubek plastikowy. Komory pojemników zostały odpowiednio podpisane. Teraz będziemy obserwować przez lupy jak proces biodegradacji będzie zachodził w stosunku do poszczególnych materiałów.

Dziękujemy naszym Gościom za wspólne warsztaty ekologiczne i mile spędzony czas. Zapraszamy we wrześniu, zobaczymy co się stanie z naszymi próbkami i wspólnie wyciągniemy wnioski, które zakończą nasz eksperyment.

Panie nauczycielki serdecznie zapraszamy do dalszej współpracy oraz do korzystania z naszego zaplecza dydaktycznego, poprzez prowadzenie lekcji przyrody w naszym ogrodzie.