IV zadanie w ramach projektu Zdrowo jem, więcej wiem – Konkurs: Reklama zdrowych słodyczy

W ramach realizowanego projektu Zdrowo jem, więcej wiem przystąpiliśmy do czwartego zadania jakim był konkurs: Reklama zdrowych słodyczy. Wiadomo, że zarówno dzieci jak i dorośli preferują słodki smak. Dlatego chętnie sięgamy po różnego rodzaju słodkości. Słodycze w niewielkich ilościach są dopuszczalne, ale gdy spożywane są w nadmiarze skutkują m.in. otyłością, próchnicą zębów, złym samopoczuciem, niską sprawnością ruchową itp. Po dyskusji z przedszkolakami na temat szkodliwości słodyczy dla naszego zdrowia i omówieniu sposobów zastąpienia typowych słodyczy innymi zdrowymi słodyczami, czyli tymi bez dodatku cukru np. świeżymi i suszonymi owocami, pestkami dyni, słonecznika, orzechami, migdałami, itp. przystąpiliśmy do wykonania zadania. Dzieci pracowały w trzech grupach. Z zapałem wykonywały swoje plakaty. Wszystkie dzieci były zaangażowane, wiedziały, że po skończonej pracy dokonają wyboru najlepszej.

Wykonane plakaty były kolorowe i bardzo ciekawe. Zostały powieszone w widocznym miejscu w sali. Zadaniem dzieci było wybranie najlepszego plakatu. Każde dziecko mogło oddać jeden głos. Pod każdym plakatem znajdowało się krzesełko, na którym położony był koszyczek. Dzieci otrzymały po jednym klocku. Podchodząc pojedynczo miały wrzucić klocek do koszyczka, który znajduje się pod wybranym plakatem. Sposób wyboru najlepszej pracy bardzo podobał się dzieciom. Podobnie jak we wcześniejszym konkursie cieszyło ich to, że to właśnie one dokonają wyboru. W tym konkursie również dwie prace otrzymały taką samą liczbę głosów. Dlatego przeprowadziliśmy dodatkowe głosowanie, dzięki któremu wyłoniliśmy najlepszą reklamę zdrowych słodyczy.

Wykonane reklamy zachęcają do rezygnowania z tradycyjnych słodyczy. Przedszkolaki obiecały, że będą ograniczać spożywanie słodyczy i zastąpią je owocami i innymi wartościowymi produktami.