POCZYTAJ MI, MAMO! – wakacje z książką.

Wakacje to czas na odpoczynek i relaks. Gdy dziecko nie chodzi do przedszkola, a dzień jest długi, mamy więcej czasu na rozmowy, spacery, poznawanie nowych miejsc i zabawę. Warto również wygospodarować czas na wspólną lekturę i głośne czytanie dzieciom.

  • Wzbogacaj domową biblioteczkę o wartościowe pozycje literackie.

Pamiętaj, że dla małych dzieci ważne są ilustracje. Jeśli masz wątpliwości, jakie książki wybrać zasięgnij porady bibliotekarki. Warto również wybrać się do księgarni, albo biblioteki razem z dzieckiem, aby mogło samo wybrać książkę, która mu się spodoba.

  • Ucz dziecko szacunku dla książek.

Pokazuj, jak należy się z nimi obchodzić. Ustal miejsce, w którym będą przechowywane i zadbaj o miły klimat towarzyszący kontaktowi z książką: wygodne miejsce do czytania i dobre oświetlenie. Czytanie powinno kojarzyć się dziecku wyłącznie z przyjemnymi doświadczeniami. Dzięki nim będzie zwiększać się jego motywacja do samodzielnego czytania i zamiłowanie do lektury.

  • Podążaj za zainteresowaniami dziecka.

Umożliwiaj dziecku kontakt z literaturą o tematyce, która go interesuje. Odpowiednio dobrana literatura pomaga w poznawaniu świata, umożliwia poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które dziecko nurtują, co zaspokaja jego ciekawość.

  • Literatura powinna również bawić i wprawiać dziecko w dobry nastrój.

Śmieszne sytuacje, komizm języka, przerysowane cechy charakteru ulubionych postaci i humorystyczna pointa pomagają zaspokoić potrzebę rozrywki oraz mają walory wychowawcze: uczą dystansu do siebie, kształtują dobre nastawienie do otaczającej rzeczywistości.

  • Rozmawiaj z pociechą o przeczytanych utworach.

Pytaj co podobało jej się najbardziej, jak ocenia postępowanie bohaterów i sposób rozwiązywania przez nich różnych problemów. Nazywaj emocje, jakie wywołuje w tobie wspólnie czytana historia i okazuj zrozumienie dla emocji dziecka.

  • Wspólna lektura wybranych bajek, baśni i opowiadań sprawia, że czytanie staje się bardziej pasjonujące. Głośne czytanie zacieśnia więzy rodzinne.

Czas spędzony z najbliższymi osobami: mamą, tatą, bratem lub siostrą, w połączeniu z magią literackiego przekazu, zapada dziecku głęboko  w pamięć. Emocje, które towarzyszą lekturze, potęgują tę magię.

Pamiętaj, że kontakt z książką, a szczególnie głośne czytanie, ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka:

  • Wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, pamięć i myślenie. Wzbudza ciekawość poznawczą przedszkolaka, w tym jego zainteresowanie językiem. Dziecko szybciej poznaje nowe słowa i ich znaczenie, doświadcza wieloznaczności lub metaforyczności niektórych wyrazów (zwrotów), poznaje także strukturę i funkcje różnych typów wypowiedzi.
  • Uczy empatii. Intonacja, z jaką czytamy tekst, pozwala dziecku rozpoznawać oraz prawidłowo odczytywać intencje bohaterów i emocje, jakie przeżywają. Dzięki temu staje się ono wrażliwsze na potrzeby innych.
  • Umożliwia przedszkolakom silnie identyfikującym się z ulubionymi bohaterami i ich przeżyciami doświadczanie w bezpiecznych warunkach różnych emocji, np. gniewu, złości, radości, bólu, strachu i smutku. Pomaga dziecku rozwiązywać podobne problemy w rzeczywistości, np. oswoić lęk.
  • Pozwala odróżnić dobro od zła. Ukazuje różne wzorce zachowań (pozytywne i negatywne), zachęca do oceny postępowania bohaterów, skłania do wyciągania wniosków. Dziecko odnajduje w fikcyjnych sytuacjach analogie do własnych przeżyć oraz poznaje sposoby radzenia sobie z nimi.
  • Wzmacnia motywację do nauki samodzielnego czytania, a tym samym wspiera osiąganie gotowości szkolnej przez dzieci.

(Źródło: Czasopismo Wychowanie w Przedszkolu)