Rozwijanie zainteresowań czytelniczych u najmłodszych 2016.11

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę
o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.

W Październiku będzie czynna biblioteka przedszkolna, dzięki której będzie można poszerzać czytelnictwo naszych przedszkolaków.  Dodatkowo, nasze działania będą skoncentrowane także na zapraszanie rodziców do czytania dzieciom bajek, baśni, wierszy literatury dziecięcej w  naszym przedszkolu. Tak też się stało:

We wrześniu w grupie niebieskiej mieliśmy przyjemność gościć – rodzica – panią Malwinę Dąbrowską, mamę Kacpra,  która zainicjowała akcję  „Czytanie dzieciom”

Pani Malwina zaprezentowała dzieciom bajki terapeutyczne pt: „ Królestwo Trzech Wulkanów – Julii Śniarowskiej oraz Przysłowia dla dzieci pt: „ Zapasy na gorsze czasy”, „Pracowita Pola” oraz „ Zadrapanie na kolanie”.

Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały bajek, a także oglądały kolorowe ilustracje.

Pani Malwina  zachęcała inne dzieci, aby poprosiły swoich rodziców o codzienne wieczorne czytanie bajek do snu, tak jak właśnie ona to czyni.

Jak na początek, akcja była bardzo udana, a dzieci zadowolone. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników – a dzieciom gratulujemy wspaniałych Rodziców!

 

Ewa Sankowska