,,Proszę Państwa, oto Miś…”

Nikt nie ma wątpliwości, że czytanie dzieciom rozwija je na wielu płaszczyznach. Czytać i opowiadać można dzieciom już od pierwszych chwil życia. W tym czasie słuchają one rytmu mowy, prawidłowej artykulacji, głosu rodzica, a przede wszystkim rozwijają swój słownik. Czytając dziecku, należy pamiętać, by mogło nie tylko słuchać, ale także patrzeć na twarz dorosłego. Rozwija to integrację wzrokowo-słuchową. Powyższe wiadomości to tylko niewielka część informacji stanowiąca
o pozytywnym wpływie czytania na rozwój dzieci.

Nasze przedszkole od zawsze zachęcało rodziców i włączało się w akcje odnoszące się do propagowania czytania literatury dzieciom. Tak stało się i w tym roku szkolnym, gdzie Grupa Czerwona zainicjowała włączenie się wszystkich grup przedszkolnych w ogólnopolski projekt edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego głównym zamierzeniem jest właśnie rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodzin.

„Proszę Państwa oto Miś” – tak rozpoczęło się przedstawienie naszego nowego członka grupy. Dzieci, zanim wybrały dla niego imię, dowiedziały się skąd nasz puchaty przyjaciel przybył, czym się zajmuje i co kocha ponad wszystko na tym świecie! Nasz Pimpuś, bo takie imię otrzymał nasz pluszak, opowiedział o miłości do książek i korzyściach płynących ze wspólnego czytania. Przywitał się serdecznie ze wszystkimi, po czym, przez cały dzień przebywał z dziećmi w grupie biorąc udział we wszystkim co się wówczas u nas działo.

Dzieciom bardzo spodobał się pomysł zabierania misia do domu i wspólnego czytania. Żywo zareagowały na obecność Pimpusia i każdy z nich chciał go jako pierwszy zabrać do domu, bo pomysł opieki nad nim, wspólnego spędzania czasu i wieczornego czytania okazał się być pomysłem niebywale dobrym i uradował wszystkie dziecięce serduszka a najbardziej ucieszył Maję, do której Pimpuś poszedł jako pierwszy.

Zatem wszystkim życzymy rodzinnych wieczorów pełnych niezapomnianych historii i jeszcze piękniejszych snów ze swoimi misiami przy uszku. Bo jak niegdyś powiedział Jim Trelease: „Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”