Działam, doświadczam, odkrywam

„Działam, doświadczam, odkrywam” – Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Wzięliśmy udział w IX edycji konkursu grantowego Funduszu Naturalnej Energii ogłoszonego przez GAZ-SYSTEM na najlepszy projekt ekologiczny. Celem konkursu było dofinansowanie realizacji autorskiego projektu na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego, oraz aktywizacja lokalnej społeczności do działań na rzecz poszanowania i ochrony środowiska. Na konkurs wpłynęło 112 wniosków o dofinansowanie, a nasz projekt Działam – doświadczam – odkrywam znalazł się wśród najlepszych i został nagrodzony kwotą 9 980,90 zł.  W uzasadnieniu  organizatorzy napisali „Ogromną wartością w projektach, które zostały wybrane do dofinansowania jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznym działaniem. To połączenie służy poznaniu przyrody, zachęceniu do odkrywania i doświadczania jej uroków.”

Zdobyte fundusze pomogą nam w najbardziej optymalny sposób wykorzystać potencjał ogrodu przedszkolnego, oraz zintegrować istniejące już strefy ekologiczne, takie jak przyrodnicza ścieżka edukacyjna, akwedukt, zegar słoneczny, mini stacja meteorologiczna, altanka z nowymi urządzeniami i stanowiskami do pracy i zabawy.

Zakup urządzeń, przyborów umożliwi stymulowanie rozwoju i odbiór percepcyjny dziecka na wszystkich poziomach: dotyku, smaku, węchu, wzroku oraz słuchu. Wykonywanie doświadczeń i eksperymentów pozwoli na samodzielną obserwację, wyciąganie i formułowanie wniosków, a tym samym świadome dokonywanie wyborów ekologicznych  teraz i w przyszłości.

Zaplanowane działania to utworzenie w ogrodzie przedszkolnym stref ekologicznych. W  części południowo- zachodniej zostanie utworzona to strefa wypoczynkowa, w której znajdować się będą nowe nasadzenia, oraz elementy przyrody sprzyjające relaksowi, integracji ze środowiskiem. Będzie tu wydzielona strefy ciszy- miejsce sprzyjające rozbudzeniu percepcji słuchowej, wyposażone w ławeczki zrobione z pni drzew, ogrodowe instrumenty imitujące szum wiatru. Stałe punkty obserwacyjne zostaną wzbogacone w lornetki i lupy.

W części zachodnio-południowej  powstanie strefa edukacyjna, w której odbywać się będą zajęcia grupowe, zespołowe, indywidualne. Strefa doposażona zostanie w  ogródek meteorologiczny, domki dla owadów/ biedronek, dzikich pszczół, motyli oraz karmniki i poidełka dla ptaków, budki lęgowe z kamerą, siedziska oraz  ławo-stół. Dzięki temu możliwa będzie obserwacja, robienie notatek (rysunki), tworzenie dokumentacji fotograficznej, a także korzystanie z encyklopedii, leksykonów. 

W strefie tej znajdzie się również pole uprawne dostosowane do działań i możliwości dzieci. Będą one miały możliwość  uprawy zbóż, warzyw i krzewów owocowych, oraz obserwacji ich wzrostu. Znajdą się tu też  kompostowniki do segregacji i przetwarzania ekologicznego, oraz stanowisko z beczką na deszczówkę, którą dzieci wykorzystają do podlewania roślin uprawnych.

W części północnej wzdłuż ogrodzenia znajdować się będzie strefa leśna, oraz reprezentacyjna (będą tam nowe nasadzenia). Będzie to przeniesienie cząstki  lasu w codzienną przestrzeń dziecka.

W różnych częściach ogrodu powstaną atrakcyjne  miejsca do podejmowania działalności badawczej, wyposażone w ławy i siedziska drewniane, na których dzieci swobodnie będą eksperymentowały z zebranym materiałem przyrodniczym. Podczas badań miałyby do dyspozycji dobrze wyposażone kuferki badacza: lupy, pęsety, pipety, szkła powiększające, rękawiczki, pojemniki do pobierania próbek, pojemniki laboratoryjne.

Dziękujemy firmie GAZ-SYSTEM za dostrzeżenie naszych dotychczasowych działań i wsparcie tak znacząca sumą.