Kilka słów na pożegnanie

Kochani absolwenci, rodzice…

Miały być uściski, gratulacje, wierszyki i … łzy. Są tylko łzy. Łzy rozczarowania, że nie możemy pożegnać się tradycyjnie. I łzy radości, że jesteście tacy  mądrzy, radośni i ciekawi świata.

Zawsze o każdym odchodzącym dziecku starałam się powiedzieć parę słów. Może więc choć tę tradycję uda się zachować.

Laura– Mająca zawsze swoje zdanie, elokwentna, pełna szalonych pomysłów, świetna uczennica, przyszła bizneswomen. W środku ukrywa wrażliwość, i wbrew pozorom łatwo ją zranić. Laureatka wielu konkursów plastycznych. Idolka małych dziewczynek i większych chłopców.

Blanka– Delikatna, wrażliwa. Ma niesamowity instynkt opiekuńczy. Zawsze stara się łagodzić konflikty, rozmawia, tłumaczy. Wzorowa uczennica, ambitna, nigdy nie chce zostać w tyle. Dąży do celu  powoli i z rozmysłem. Trzeba dać jej  pas startowy, by  poleciała wysoko i daleko. Cudowna aktorka, przepięknie recytuje wiersze, śpiewa piosenki.

Karol– Świetny matematyk, analityk, myśliciel. Szybko kojarzy fakty, potrafi bardzo zaskoczyć. Kumpel, który podzieli się wszystkim co ma. Choć postura na to nie wskazuje, jest bardzo wrażliwy.  Można zranić go słowem. Nie używa siły do rozwiązywania problemów. Ale sprowokowany potrafi działać skutecznie.

Kacper-Nasz macho, który skrywa wulkan emocji. Z wierzchu twardziel, w środku delikatny i nieśmiały. Specjalista od geografii i przyrody. (Ania praktykantka nauczyła się na pamięć ciekawostek o poszczególnych państwach świata, żeby na lekcji Kacper jej nie zagiął). Potrafi myśleć analitycznie, szybko kojarzy fakty. Potrzebuje przestrzeni i pozytywnych wzmocnień, by wyjść poza swoją sferę komfortu i w pełni pokazać swoją moc.

Gracjan– Miał najtrudniejszą sytuacje. Wszedł między zgraną i zżytą grupę . I udało mu się. Zyskał przyjaciół i pokazał, że wytrwałością, spokojem można wiele dokonać. Gdy czuje się akceptowany i bezpieczny potrafi pokazać na co go stać. Mistrz posługiwania się nożem i widelcem-jakby się z tym urodził.

We wrześniu nie będzie z nami już Otylki i Maksymilianka, którzy odchodzą do szkolnych zerówek

Otylka– Rezolutna, prawdziwa gospodyni. Doskonale radząca sobie z zadaniami dyżurnej. Rozłoży, pozamiata, posprząta i jeszcze innych pouczy. Po prostu skarb. A przy tym ambitna,  i z doskonałą pamięcią. Dlatego czyta, liczy, dodaje. W zerówce będzie błyszczeć, o ile jej potencjał zostanie należycie potraktowany.

Maksymilian– Mistrz czytania i podzielności uwagi. Niby nie słucha, ale wszystko wie. Wielbiciel języka angielskiego, i logo stacji telewizyjnych. Bardzo towarzyski. Dla  kolegów zrobiłby wszystko. Ale uwaga! Ogromny wrażliwiec, bardzo przeżywa niepowodzenia i krzywdę, nawet jeżeli dotyczy innych osób.

Na sam koniec chcę Wam powiedzieć, żebyście byli odważni. I odważnie kroczyli po tym świecie. Bo on Was potrzebuje, dokładnie takich jacy jesteście. Idealnych i nie idealnych – właśnie takich!

Możesz.
Potrafisz.
Dasz radę.

Wierzę w Ciebie!
Bardzo…