Programujemy podróż Świętego Mikołaja – praca z Ozobotem.

W oczekiwaniu na wizytę Świętego Mikołaja, postanowiliśmy zaprogramować trasę, jaką Mikołaj pokona z Laponii do naszego przedszkola. Posłużył nam  do tego mały , ale bardzo inteligentny robot zwany Ozobotem do nauki programowania w przedszkolu (już wcześniej kilka razy o tym pisałam). Otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki. Uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija logiczne i algorytmiczne myślenie,sprawdza się w zadaniach indywidualnych , jak i grupowych. Najpierw przeanalizowaliśmy tablicę kodów i ustaliliśmy jakie kody wykorzystamy, aby Mikołaj wyjeżdżając z Laponii jak najszybciej dotarł do naszego przedszkola,po drodze odwiedzając sklepy z zabawkami. Decyzja dzieci co do kodów była szybka – wybieramy „super kody” np.”jedź bardzo szybko”. Potem należało stworzyć planszę obrazującą podróż Świętego Mikołaja. Dzieci pracując grupowo rysowały elementy krajobrazu naszego miasta, zaznaczały sklepy z zabawkami, żeby na końcu narysować ostateczny cel podróży Mikołaja – nasze przedszkole. Na końcu na planszy dzieci rysowały trasę podróży i kodowały ruch Ozobota, któremu przykleiły symbolicznie czapkę Mikołaja. Dzieci wypełniały trasę kolorowymi kodami, decydując jak poruszać się będzie Ozobot. Efekt końcowy sprawił dzieciom dużo radości. Dzieci cieszyły się, że robot porusza się  i świeci i wyciągały z tego faktu trafne wnioski.