Realizacja projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” w grupie Czerwonej – etap wiosenny zadanie I

W ramach ogólnopolskiego projektu prozdrowotnego „Zdrowo jem, więcej wiem”, w etapie wiosennym również mieliśmy do wykonania 5 zadań.

Pierwszym zadaniem była lekcja: Piramida Zdrowia. Celem lekcji było zapoznanie dzieci z Piramidą Zdrowia – czyli pożądanym modelem zdrowego odżywiania, uczenie dzieci krytycznej oceny własnego sposobu odżywiania i stylu życia oraz kształtowanie umiejętności wyboru właściwych produktów do spożycia.

Na początku lekcji zaproponowałam dzieciom, że przeniesiemy się w odległe czasy i w nieznane miejsca. Aby to uczynić musieliśmy posłużyć się naszą wyobraźnią. Zbudowaliśmy wehikuł czasu, który pozwala na przenoszenie się w czasie i przestrzeni, oczywiście w wyobraźni. Do zbudowania naszego pojazdu wykorzystaliśmy drewniane krążki, usiedliśmy wygodnie, zapięliśmy pasy, w dłoniach trzymaliśmy kierownice i wyruszyliśmy… z Jarosławia do Afryki. Przenieśliśmy się w czasy starożytnego Egiptu. Tam zobaczyliśmy piramidy – starożytne budowle, które powstały tysiące lat temu. Były grobowcami wybudowanymi dla faraonów. Wiele z nich przetrwało do dziś, ponieważ ich konstrukcja była bardzo solidna, a podstawa najbardziej trwała. Gdy poznaliśmy egipskie piramidy wróciliśmy do naszego przedszkola, gdzie zapoznaliśmy się z inną piramidą – Piramidą Zdrowia. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną. Opisaliśmy jak wygląda Piramida Zdrowia, co znajduje się na poszczególnych piętrach. Na dole znajdują się produkty, których powinno się jeść najwięcej, a coraz wyżej produkty, które należy jadać w mniejszych ilościach. Podstawa, podobnie jak to było w piramidach egipskich decyduje, czy budowla będzie trwała. Ta budowla to nasze zdrowie. Podstawą piramidy jest aktywność fizyczna, dlatego jeśli chcemy być zdrowi to zamiast siedzieć przed telewizorem, czy komputerem musimy aktywnie spędzać czas: jeździć na rowerze, grać w piłkę, pływać, chodzić na spacery, biegać, itp. Po przeanalizowaniu Piramidy Zdrowia postanowiliśmy stworzyć własną piramidę. Taśmą malarską odwzorowaliśmy kształt piramidy z podziałem na poszczególne piętra. Zadaniem dzieci było umieszczenie poszczególnych rzeczy i ilustracji na odpowiednich poziomach. Z tym zadaniem dzieci poradziły sobie bardzo dobrze. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się również, że najlepszym napojem jest woda, powinniśmy wypijać 1,5-2 l wody dziennie, oprócz tego musimy ograniczyć spożywanie cukru, słodyczy i słodkich napojów. Bardzo ważne jest też to, aby się wysypiać. Odpowiednia długość i jakość snu wpływa na rozwój i funkcjonowanie człowieka. Dlatego wzdłuż naszej piramidy ustawiliśmy butelki z wodą oraz położyliśmy koc i poduszkę.

Podsumowaniem zajęć była rozmowa na temat sposobu odżywiania przedszkolaków. Okazało się, że nie do końca przypomina ten proponowany w Piramidzie Zdrowia. Przedszkolaki postanowiły, że będą starały się jeść więcej warzyw i owoców, a ograniczą słodycze, ponieważ chcą być zdrowi.

Realizacja pierwszego zadania przyczyniła się do wzbogacenia zasobu wiedzy wśród dzieci na określony temat oraz wzrostu świadomości dbania o różnorodność spożywanych produktów, bowiem każda grupa produktów spożywczych jest źródłem innych cennych dla zdrowia składników odżywczych.