W ostatnim tygodniu przypominaliśmy sobie i uzupełnialiśmy informacje o ptakach. Na początku tygodnia stworzyliśmy mapę myśli, w której zapisaliśmy wszystko, co wiemy o ptakach: jak wyglądają, czym się żywią, jak latają, po co im pióra, jaką mają budowę, jak się rodzą. W kolejnych dniach omawialiśmy każdy punkt bardziej szczegółowo. Dzieci przypomniały nazwy ptaków zimujących w Polsce, odlatujących na zimę, a także wymieniły nazwy niektórych ptaków egzotycznych i hodowlanych. Dzieci z zaciekawieniem przeglądały książki o ptakach. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak lekcja o rozwoju ptaków. Dzieci poznały cykl rozwojowy kury, dobierały ilustracje i figurki do poszczególnych stadiów rozwoju. Gdy już nasze kurczątko wykluło się ze skorupki, dzieci podawały i odczytywały najważniejsze informacje dotyczące pisklęcia: jakie jest pisklę, gdzie mieszka, jaki dźwięk wydaje i czym się żywi. Bardzo spodobała się dzieciom animacja, pokazująca rozwój pisklęcia wewnątrz jaja. Podczas pracy wolnej dzieci m.in. rozwijały motorykę dużą malując gniazdo na dużej powierzchni, obserwowały jajko i skorupkę przez lupę, rysowały wnętrze jaja pracując z matrycą, układały pompony wewnątrz konturu pisklęcia, wkładały szczypcami jaja do gniazda, przeliczały i dodawały kurczaczki (i inne zwierzęta wiejskie) znalezione na każdej stronie książki, układały samodzielnie cykl rozwoju kury.
Dzień: 2022-04-10
Marzanno, Marzanno ty zimowa panno…
Dzieci z naszej grupy postanowiły wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą Marzannę, zorganizowanym przez Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Po wykonaniu kukły, dzieci wytrwale pracowały wykonując ozdoby dla naszej Marzanny: rysowały motyle, wycinały biedronki, pszczoły, kwiaty, wtykały piórka, po to aby była najpiękniejsza ze wszystkich. I chyba się udało, a ich wysiłki zostały docenione i nagrodzone. Nagroda jaką otrzymaliśmy to suche pastele, farby akwarelowe i flamastrowe pieczątki. Dzieci od razu przystąpiły do testowania otrzymanych prezentów – na pewno będą one zachętą do poznawania różnych technik plastycznych i udziału w kolejnych konkursach. Gratulujemy!
Witaj Wiosno!
W pierwszym dniu kalendarzowej Wiosny dzieci przywitały w grupie bociana Tomka, który powrócił z dalekiej podróży. Przyniósł dzieciom wiosenne kwiaty, które dzieci podziwiały, oglądały i wąchały, a później opisywały słowami ich wygląd. Na gałązkach zebranych podczas wcześniejszego spaceru dzieci obserwowały rozwijające się z pączków młode listki. Dzieci pożegnały Zimę pod postacią Marzanny, która pojechała na konkurs piękności wprost do Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W ciągu pierwszego wiosennego tygodnia zastanawialiśmy się czego potrzebują rośliny, aby rosnąć. Oglądaliśmy nasiona różnych roślin, próbowaliśmy dowiedzieć się skąd w ogóle biorą się nasiona oraz posialiśmy w donicy rośliny łąkowe i miododajne, które wkrótce przesadzimy do ogrodu. Dzieci miały także okazję do spotkania z gąsienicą, która po wnikliwej obserwacji została zwrócona naturze. Kwiaty wiosenne, które już przekwitły w naszej sali, znalazły miejsce w ogrodzie wśród innych wiosennych roślin i mamy nadzieję, że będą nas cieszyć swym kwitnieniem w następną wiosnę.
Za teatralną kurtyną
W marcu, w związku ze zbliżającym się dniem teatru, w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” dzieci z grupy pomarańczowej wybrały się na wirtualny spacer po teatrze Groteska w Krakowie. Dzieci mogły zajrzeć za kurtynę, dowiedzieć się kto pracuje w teatrze, zobaczyć jak powstaje scenografia i kostiumy teatralne. Poznały także różne rodzaje lalek teatralnych: pacynki, kukiełki, jawajki i marionetki, a także miały możliwość wykonania własnej kukiełki. Zajęciom towarzyszyły także wszelkie zabawy potrzebne małym aktorom: po aktorsku ćwiczyliśmy dykcję, robiliśmy miny jak mim, odgrywaliśmy scenki, tańczyliśmy i śpiewaliśmy piosenki. Na zakończenie teatralnego tygodnia wykonaliśmy wspólnie dużą kukłę. A jaką? Domyślcie się sami…
Marcowi solenizanci
W marcu swoje urodziny świętowało kilkoro przedwiosennych i wiosennych dzieci z naszej grupy. Urodziny odbywały się według rytuału Montessori, w którym dziecko poznaje i przypomina sobie ważne etapy swojego rozwoju od narodzin do chwili obecnej. Dzieci uczą się także, jak należy składać i przyjmować życzenia, ćwiczą savoir-vivre. Drodzy solenizanci, życzymy Wam samych sukcesów i uśmiechu na co dzień!