ŚWIĘTA MAJOWE

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej.

W minionym tygodniu zajęcia poświęcone były tym właśnie świętom:

1 maja- Święto Pracy,

2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,

3 maja- Uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Przedszkolaki wysłuchały wiersz pt. Wszyscy dla wszystkich. Po jego analizie zrozumiały, że każdy zawód jest ważny i bardzo potrzebny. Poznały również legendę o powstaniu państwa polskiego  Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, utrwaliły symbole narodowe, w postawie na baczność zaśpiewały hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego, obejrzały prezentację multimedialną Polska – nasza Ojczyzna, z której dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy. Wykonały  także prace plastyczne: flagę Polski i godło z wykorzystaniem różnorodnych technik.

Wzbudzenie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat, kształtowanie pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych jest niezwykle ważne. U małego dziecka nie kształtuje się dojrzała postawa patriotyczna, ale nasze oddziaływania w tym względzie pozwolą stworzyć podłoże do uczuć przywiązania do własnego miasta, regionu, jego tradycji itp., czyli do tzw. „małej Ojczyzny”, którą mały człowiek może zobaczyć, dotknąć, poczuć.