Dynia w roli głównej – czyli warsztaty z Panią Madzią, mamusią Ninki.

W środę 26 października odwiedziła nas Pani Madzia – mamusia Ninki. Pani Madzia wprowadziła nas w temat rozmawiając z dziećmi o obecnej porze roku, czyli jesieni, jej darach oraz możliwościach ich wykorzystania. Jednym z tych darów jest DYNIA i to właśnie ona była główną bohaterką spotkania. Dzieci opisywały jej wygląd, zastanawiały się co można z niej robić i jak ją wykorzystać.  Ninka pokazała dynię, którą razem ze swoją siostrą Nel posiały na swojej działce. Pani Madzia przekazała nam wiele cennych informacji na temat dyni. Dynia jest bardzo zdrowa dlatego warto korzystać z jej dobrodziejstw. Zawiera wiele witamin, minerałów oraz składników odżywczych m.in. A, D, E oraz cynk. Zawiera beta-karoten, który sprawia, że ludzie starzeją się wolniej. W dyni znajduje się również bardzo cenna substancja – kurkumina, dzięki której z naszego organizmu uciekają pasożyty.

Następnie Pani Madzia pokazała dzieciom swój sposób na wykorzystanie dyni, a były to dyniowe dżemy, które zachwycały nie tylko pięknym żółtym kolorem, ale również wyjątkowo  smakowały. Były dwa rodzaje dżemów:

  • dżem dyniowy z bananem,
  • dżem dyniowy z pomarańczą i pigwą.

Dżemy te nie były słodzone cukrem, tylko naturalnym miodem. Były zatem przepyszne i bardzo zdrowe. Pani Madzia zaprosiła wszystkich do degustacji. Przyniosła z domu świeżutko upieczone gofry, które w sali tylko podpiekła, żeby były ciepłe. Dzieci podchodziły do stolika i niczym w budce z goframi zamawiały gofra z wybranym dżemem. Asystentką Pani Madzia była Ninka, która smarowała gofry dżemem. Wszyscy z ogromnym apetytem zajadali się tymi pysznościami. Niektórzy nawet ustawiali się w kolejce po repetę. Gdy brzuszki były pełne mamusia Ninki zaproponowała aktywność plastyczno-techniczną z wykorzystaniem pięknych, różnorodnych jesiennych liści. Przygotowaliśmy stanowisko pracy i przystąpiliśmy do działania. Powstały piękne i twórcze prace, które możemy podziwiać na naszej grupowej gazetce w holu.

Serdecznie dziękujemy Pani Madzi za twórcze zajęcia, miło i owocnie spędzony czas, za wiele cennych, zdrowotnych informacji oraz przygotowane smakowitości.