Pożegnanie absolwentów przedszkola.

„Żegnaj przedszkole kochane – zbliża się chwila rozstania”….To była wyjątkowa uroczystość.  Po kilkuletnim  uczęszczaniu do przedszkola  jego mury opuszczają : Milenka B. , Milenka J., Laura , Klara, Jurek, Maksio i Helenka. To był szczególny okres w ich życiu- bowiem w przedszkolu dzieci mogły w niepowtarzalny sposób gromadzić wiedzę i zdobywać kompetencje w rożnych obszarach rozwojowych, poznawać świat, rozwijać  swoje zainteresowania.  Od września  absolwenci wkraczają w nowe  szkolne progi. Trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój i edukację i życzymy  kolejnych sukcesów  szkolnych.  No i oczywiście życzymy też udanych wakacji.

„Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię”.

Rok 2023 został przez Senat ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika . W tym roku bowiem przypada 550 rocznica jego urodzin. Przy okazji wizyty w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika mogliśmy obejrzeć wystawę poświęconą sylwetce tego wybitnego astronoma.   Wystawa ta była inspiracją do wyjaśnienia dzieciom jego odkrycia. Dzieci dowiedziały się, że najważniejszym  odkryciem Kopernika było to, że Ziemia krąży wokół słońca. Stworzono również  sytuacje edukacyjne do zrozumienia ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi i ich następstw.  Dzieci dowiedziały się, że  ruch obiegowy sprawia, że na Ziemi występują pory roku, natomiast podczas obrotu Ziemi wokół własnej osi promienie słoneczne oświetlają kolejne fragmenty powierzchni naszej planety. Na oświetlonej przez słońce części  globu panuje wówczas – dzień, a na pogrążonej w mroku – noc. Jak się okazało było to bardzo interesująca wiedza dla dzieci. Poza tym dzieci w oparciu o serię obrazków mogły obejrzeć dom Mikołaja Kopernika, jego pracownię, przyrządy do badań naukowych i jego rodzinne miasto – Toruń oraz pomnik.

Sadzimy drzewko tlenowe.

Sadzonka drzewa tlenowego to pokłosie warsztatów tlenowych . To roślina o wyjątkowych właściwościach. Posiada zdolność  do pochłaniania prawie 10 razy większej ilości dwutlenku węgla  niż inne popularne gatunki drzew liściastych. Zatem to wyjątkowe drzewo.  Aby dokonać wnikliwej  obserwacji drzewka tlenowego założyliśmy dziennik obserwacji , w którym to  umieściliśmy podstawowe dane o sadzonce – wysokość, ilość liści, kolor liści i obwód pnia. Dzieci musiały wykonać odpowiednie pomiary i obliczenia i je zanotować. P0 zgromadzeniu tych wszystkich danych wybraliśmy odpowiednie miejsce w ogrodzie przedszkolnym  do posadzenia sadzonki. Wykopaliśmy odpowiedni otwór w  ziemi, wyłożono go odpowiednim nawozem wieloskładnikowym i po obejrzeniu bryły korzeniowej zasadziliśmy sadzonkę drzewka tlenowego. Teraz pozostaje nam obserwować wzrost drzewka, podlewać i dokonać w przyszłym roku obserwacji dotyczących kwitnienia.