Pomoce rozwojowe Montessori to różnego rodzaju przedmioty inspirujące dzieci do twórczego działania. To materiał do nauki, który pobudza dzieci do odkrywania nowych rzeczy. Jak powiedziała Montessori – materiał rozwojowy to klucz do świata.
Fundamentem pedagogiki Marii Montessori – są ćwiczenia praktycznego dnia. To z nimi dziecko zaznajamia się najpierw. Pomagają one zaspokajać jego wewnętrzne pragnienie zdobywania umiejętności i samodzielności. Ćwiczenia praktycznego dnia odpowiadają naturalnej potrzebie dziecka, jaką jest aktywne, powtarzające się działanie. Poprzez wielokrotne powtarzanie pewnych czynności, dziecko nabywa konkretne umiejętności, które są potrzebne w codziennym życiu. Pozwalają one dziecku spróbować zadań, które widzi jak dorośli wykonują codziennie. Dzięki tym aktywnościom dziecko nie tylko staje się samodzielne, ale także poznaje zwyczaje kulturowe społeczeństwa, w którym się wychowuje. Poprzez wykonywanie tych ćwiczeń dziecko:
- wzmacnia poczucie własnej wartości, ma poczucie sprawstwa,
- ma motywację do podejmowania nowych wyzwań,
- staje się samodzielne,
- wdraża się do wykonywania czynności od początku do końca,
- doskonali koordynację ruchów (rozwój małej motoryki, przygotowanie do pisania),
- doskonali umiejętność koncentracji i skupienia uwagi.
Czynności praktyczne należą zwykle do zadań, w których dorośli najczęściej wyręczają dzieci. Dzieje się to ponieważ chcemy, by coś zostało zrobione szybko, lub boimy się, że dziecko zrobi bałagan.
Jak mówi przysłowie – Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał. Pozwólmy dziecku działać, wtedy kiedy ma tą ciekawość i chęć, ponieważ za jakiś czas to my rodzice będziemy oczekiwać pomocy od swojego dziecka, ale wtedy może być tak, że to jemu nie będzie się chciało.