„Już sady jak wielkie kosze
pełne owoców po brzegi.
Stragany pełne warzyw
idą do miasta szeregiem.
Już dynie złote piłki
leżą w sennych ogrodach
i jesień schodzi z nieba
po niewidzialnych schodach”
Dorota Gellner
Jesień mieni się wieloma kolorami. Na spacerze możemy znaleźć czerwone, pomarańczowe, żółte czy brązowe liście, ale to nie wszystkie dary jakie niesie nam jesień w prezencie. Kasztany, szyszki, żołędzie, jarzębina to tylko niektóre skarby z których możemy skorzystać by spędzić ciekawie czas z dzieckiem.
W tym tygodniu nasze przedszkolaki przyglądały się uważnie tym darom. Poznawały je ich kształty, kolory, sprawdzały dłońmi ich strukturę, a także zapach. Wraz z dziećmi w naszej sali stworzyliśmy jesienną ścieżkę sensoryczną.
Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny dla dzieci. Pozwala odczuć, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego nas świata. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla dziecięcych stóp min. rozwija wrażenia dotykowe, stymuluje receptory, usprawnia motorykę dużą.
Wykorzystaliśmy do stworzenia naszej jesiennej ścieżki liście, kasztany, szyszki, kolby i ziarna kukurydzy. Następnie wszyscy bardzo chętnie nawet kilkukrotnie przechodziliśmy po niej bez butów by poczuć pod stopami ich różnorodną strukturę. Spacer po niej sprawił naszym przedszkolakom mnóstwo radości.
Opracowanie: Magdalena Suberlak