Matematyka i ruch.

Myślenie dziecka w wieku przedszkolnym to przede wszystkim rozumowanie konkretno – wyobrażeniowe, które podporządkowane jest  zadaniom praktycznym, to także rozwiązywanie zróżnicowanych  problemów matematycznych podczas zabaw . W wieku przedszkolnym dzieci wykazują duże zapotrzebowanie na ruch i najlepiej uczą się i przyswajają wiedzę w toku zróżnicowanych aktywności. Tak więc np. rozwijanie umiejętności liczenia, czy też  poznawanie kształtów może z powodzeniem odbywać się również w toku zabaw ruchowych, wtedy dzieci szybciej przyswajają pewne koncepcje matematyczne. Kreatywne zabawy matematyczne są niezwykle ważne. Jest to atrakcyjna forma nauki dla najmłodszych, wyzwalająca chęć działania, poszukiwania, wnioskowania, wspierająca rozwój intelektualny. 

Spotkanie z pasjonatem motoryzacji.

W grupie Pomarańczowej chłopcy  liczebnie stanowią zdecydowaną większość. Wychodząc naprzeciw ich zainteresowaniom motoryzacją zorganizowano zajęcia hobbystyczne prowadzone przez pana Wojciecha – tatę Adasia. To było wyjątkowe spotkanie zorganizowane w   ramach celebrowania Dnia Chłopca. Obok budynku przedszkolnego Pan Wojciech zgromadził pokaźną kolekcję różnych modeli motorów począwszy od tych starszych modeli, a skończywszy na współczesnym  turystycznym motorze, na którym podróżuje razem z mamą Adasia. Dzieci mogły obejrzeć modele motorów, poznać ich historię oraz liczne ciekawostki związane z podróżowaniem. Nie zabrakło też ciekawych elementów związanych z bezpieczeństwem podczas użytkowania  motorów. Dzieci były zachwycone, mogły wsiąść na motor i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

„Przyszła jesień, wszystkie kolory ze sobą niesie…”

Powitanie jesieni było okazją do kreatywnych działań dzieci z wykorzystaniem naturalnych okazów przyrodniczych. Dzieci zgromadziły kasztany, żołędzie, szyszki, gałązki wrzosu, orzechy  laskowe, korę drzewa, gałązki rożnych drzew, liście itp. i w toku zróżnicowanych aktywności tworzyły jesienne otoczenie wokół portretu Pani Jesieni. Przy okazji dzieci doświadczały wyglądu okazów przyrodniczych, zastanawiały się nad ich źródłami  pochodzenia. Nie zapomniały także o jeżu i o stworzeniu dla niego wygodnego legowiska pod stertą listków. Dzieci lubią  aktywności w toku których mogą kreatywnie i nieskrępowanie działać. Takie  aktywności pozwalają dzieciom odkrywać swoją wyjątkowość i budować pewność siebie, a przede wszystkim wyrażać emocje.

Celebrujemy Dzień Chłopaka.

30 września celebrowaliśmy Dzień Chłopaka w naszej grupie. Od samego rana dziewczynki przygotowywały niespodziankę dla swoich kolegów, którzy w tym roku liczebnie stanowią zdecydowaną większość w naszej grupie. Była to okazja do przygotowania poczęstunku, upominków i wspólnej zabawy.  Wszyscy chłopcy byli zachwyceni, a upominek – układanka „Kółko -krzyżyk”był strzałem w dziesiątkę. Chłopcy też zrewanżowali się dziewczynkom, wręczając im jajka niespodzianki. To był udany dzień, było wesoło, słodkości przygotowane przez rodziców zniknęły w mgnieniu oka. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego święta.

Wrzesień to szczególny czas w życiu przedszkolaka.

 W tym roku szkolnym do naszej grupy dołączyło sporo nowych dzieci. Serdecznie witamy: Naomi, Blankę, Nele, Kirę,  Oliwiera, Dominika, Gabrysia, Kaspiana, Juliana, Tymka i Władzia. Minął już wrzesień i choć nie było łatwo dzieci w większości przypadków z powodzeniem zaaklimatyzowały się w warunkach przedszkolnych. Poznały otoczenie montessoriańskie, nawiązały nowe relacje, poznały zasady pracy z materiałem rozwojowym. Dzieci przystosowały się do rytmu dnia, nauczyły się korzystać z wyposażenia poszczególnych kącików zainteresowań, wykorzystywać dywanik jako miejsce ich indywidualnej lub grupowej aktywności.  Od pierwszego dnia skupiano uwagę na dziecku, jego potrzebach, możliwościach i zainteresowaniach. Wspólnie  z dziećmi wypracowywano zasady i normy społeczne obowiązujące w grupie, uczono postaw społecznie pożądanych. Współżycie i współdziałanie w grupie to bardzo trudna i złożona umiejętność, którą dzieci uczą się przez wiele lat. Treścią jej jest stosunek do drugiego dziecka: tak więc  dzieci uczyły się tolerancji, życzliwości, pomagania innym, akceptacji, poznały  to, że wszystkie dzieci mają takie same prawa.  Rozumienie tego pozwoliło dzieciom nawiązywać właściwe kontakty z innymi. To był bardzo intensywny czas.