Przedsiębiorcze przedszkolaki w akcji :)

W tym roku szkolnym nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną pt. ,,Rozwijanie idei przedsiębiorczości wśród dzieci w wieku przedszkolnym w powiązaniu z pedagogiką Marii Montessori”. Dzięki realizacji poszczególnych zadań dzieci mogły rozwinąć swoją wiedzę na temat podstawowych zagadnień dotyczących ekonomii. W naszej sali, już na początku roku szkolnego, pojawił się kącik związany z przedsiębiorczością –zakupiliśmy grę edukacyjną, pojawił się także sklep, kasa, banknoty i złotówki, różnorodne produkty spożywcze. W ten sposób dzieci, podczas zabaw tematycznych, uczyły się posługiwać pieniędzmi, nazywały nominały. Rozszerzaniem wiedzy na temat przedsiębiorczości były także różnorodne lekcje ogólnorozwojowe, które pomogły dzieciom zrozumieć pojęcia związane z przedsiębiorczością właśnie – poznaliśmy historię pieniądza, rozmawialiśmy na temat zarabiania i oszczędzania, dzieci zrozumiały, że pieniądze nie biorą się znikąd! Trzeba na nie zapracować, a później nimi mądrze gospodarować, aby wystarczały na dłużej, bo nie można ich tak po prostu skądś wziąć. Ich ilość jest ograniczona.

Oprócz tego pracowaliśmy z materiałem, który pomagał nam doskonalić umiejętności posługiwania się pieniędzmi – odczytywaliśmy ceny, liczyliśmy banknoty, dodawaliśmy je do siebie, próbowaliśmy wydawać resztę. Chociaż  dla dzieci przedszkolnych zadania tego typu nie należą do najłatwiejszych, to jednak nie było najgorzej. Myślę, że większość dzieci doskonale poradziłaby sobie z drobnymi zakupami w sklepie.

Mądrzejsi o nowe umiejętności, chcąc stać się prawdziwie przedsiębiorczymi przedszkolakami, postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę w praktyce, czyli jak to zrobić, żeby coś zarobić 🙂  Korzystając z wiosennej pory roku doszliśmy do wniosku, iż dobrym produktem do sprzedaży będą wiosenne kwiaty; przecież kwiaty kocha każdy, więc pomysł powinien mieć wzięcie:) Zabraliśmy się za ich ozdabianie. Po skończonej pracy zastanawialiśmy się nad odbiorcą naszych wytworów. Pomysłów było bardzo dużo – od sprzedawania ich na przedszkolnym parkingu, po wystawienie naszych kwiatków na aukcje Allegro 🙂 Koniec końców, po uwzględnieniu wszystkich za i przeciw dzieci postanowiły, iż będą sprzedawać swoje rękodzieła rodzicom, którzy przy dobrej reklamie produktu z pewnością je kupią 🙂

Tak też się stało. Udało nam się zebrać aż 353zł 50 gr. Zarobione pieniądze przeznaczymy na wyjście na lody, które planujemy już w czerwcu.

Koszt wykonania kwiatuszków wyniósł 90 zł.

Zatem na wspólne łasuchowanie przy lodowych pysznościach zostało nam  263 zł 50 gr.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za tak duże zaangażowanie w naszą przedsiębiorczą inicjatywę 🙂