KAMISHIBAI

W czwartek 17 maja w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych odwiedziła nas w przedszkolu Pani Dorota – mamusia Przemka, która pracuje w Bibliotece Pedagogicznej w Jarosławiu. Podczas spotkania dzieci z grupy Czerwonej miały okazję zapoznać się z nietypową książką, w formie ilustrowanych kart narracyjnych.

Czym jest KAMISHIBAI?

KAMI – to papier, SHIBAI – to teatr, przedstawienie. Zatem KAMISHIBAI oznacza teatr obrazkowy, teatr ilustracji, a dosłownie papierowy teatr.

Jest to tradycyjna, japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai. Można ją porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje.

Kamishibai to niezwykle ciekawa i inspirująca forma aktywności dziecięcej, która rozwija wyobraźnię, uwagę, mowę – bawi i jednocześnie uczy.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Calineczka”. Po czym odpowiadały na pytania dotyczące prezentowanego utworu. Pani Dorota na zakończenie przeprowadziła zabawy muzyczno-ruchowe, w których dzieci chętnie uczestniczyły. Wychodząc podarowała wszystkim piękne, kolorowe zakładki do książek.

Dziękujemy Pani Dorocie za poświęcony nam czas i zapraszamy do dalszej współpracy.