Nasi czworonożni przyjaciele

Każdy rodzic na pewnym etapie rozwoju swojego dziecka jest proszony przez nie o zakup zwierzaka. Niektóre pociechy marzą o króliczku, kocie, chomiku czy psie, inne o kolorowych papużkach, rybkach albo śpiewającym kanarku. Pragnienie posiadania zwierzęcego przyjaciela rodzi się u dzieci już w wieku przedszkolnym, gdyż jest to związane z silnym rozwojem odpowiedzialności w tym wieku. Wychowanie dziecka wraz ze zwierzęciem przynosi wiele korzyści. Uczy wrażliwości i szacunku do żywych istot, pozwala na szybszy rozwój, wykształca poczucie odpowiedzialności. Perspektywa codziennej pielęgnacji, karmienia, wychodzenia na spacer, sprzątania po zwierzaku, czy wspólne spędzanie z nim czasu na zabawie – z jednej strony jest ciekawa i atrakcyjna, z drugiej wymaga wiele czasu i zaangażowania. Dzieci uczą się jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja, uczą się empatii, dowiadując się, że krzywdzenie zwierząt boli je tak samo jak ludzi, że zwierzęta wiele odczuwają tak jak i my ludzie, potrafią się cieszyć z naszej obecności. Dzieci posiadające zwierzątko przekonują się też, czym jest starość i choroba, ucząc się przy tym szacunku oraz pokory wobec pojawiających się w życiu trudności. Młody człowiek odkrywa, czym jest przyjaźń, gdyż zwierzę potrafi w przepiękny sposób odwdzięczyć się za okazywaną mu miłość swoim przywiązaniem i podążaniem za opiekunem.

W dniu dzisiejszym odwiedziła nas świnka morska o imieniu Noris, którą na co dzień opiekuje się rodzeństwo Natalia i Aleksander. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega opieka nad tym zwierzątkiem, poznały niezbędne akcesoria, dzieci chętne mogły pogłaskać zwierzątko i nakarmi ,,smakołykami”. Dziękujemy Pani Małgosi za piękną lekcję i zapraszamy chętne dzieci , które chciałyby podzielić się własnym doświadczeniem w opiece nad swoim zwierzątkiem.

Dar rodziców z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

 

Tak jak obiecałam przesyłam zdjęcia pomocy, które zostały zamówione w firmie Moje Bambino, oraz w księgarni internetowej Egmont. Materiały są bardzo atrakcyjne i dzieci na pewno będą miały dużo radości korzystając z nich.

1. Biblioteczka Montessori. Świat

Zestaw 77 kart, dzięki którym dzieci odkryją kontynenty oraz ich krajobrazy, zabytki, sztukę i mieszkańców. Karty edukacyjne są niezbędnymi materiałami w pedagogice Montessori. Ich zadaniem jest wzbudzanie zainteresowania dziecka, otwieranie na świat i wzbogacanie słownictwa. Celem tego zestawu jest przedstawienie różnorodności i bogactwa świata, zachęcenie dzieci do obserwowania, dyskutowania i poznawania kontynentów oraz ich kulturowej różnorodności. 

2.Biblioteczka Montessori. Przyroda

Biblioteczka Montessori. Przyroda to zestaw 150 trójdzielnych kart edukacyjnych do pracy z dzieckiem wg metody Montessori. Karty przedstawiają bogactwo świata przyrody podzielone na pięć kategorii: zwierzęta leśne, ptaki, owady, kwiaty i owoce. W skład zestawu wchodzi również książka wyjaśniająca, w jaki sposób należy używać kart i prezentująca ćwiczenia z ich wykorzystaniem.  Z tym zestawem dziecko poszerzy swoje słownictwo z zakresu przyrody, jak również przygotuje się do nauki czytania. Karty można wykorzystać do lekcji trójstopniowej, ale mogą stanowić pomoc dydaktyczną już dla rocznych dzieci, jeśli wykorzystamy do zabawy tylko karty zawierające obrazki. 

3.Biblioteczka Montessori. Flagi świata

Biblioteczka Montessori. Flagi to zestaw do pracy metodą Montessori, dzięki któremu dziecko pozna wybrane państwa świata i ich flagi. W pudełku znajduje się 8-elementowa mapa świata do złożenia, pięćdziesiąt flag oraz książeczka z kartami kontrolnymi, w której znajdziemy opisy państw. Oprócz flagi dziecko poznaje stolicę, język, walutę i powierzchnię każdego kraju. Na planszy z mapą świata każdy kontynent zaznaczono innym kolorem. Załączone flagi umieszcza się bezpośrednio na mapie.

4. Zestaw klocków Canoe z planszami

Zabawa klockami Canoe silnie stymuluje zmysł wzroku, pracę lewej półkuli mózgu, zachęca do przemyślanego wyboru klocków.

5.Układanka PUS

System Edukacji PUS (Pomyśl – Ułóż – Sprawdź) to system, który łączy naukę, zabawę i samokontrolę. Stanowi on skuteczną pomoc w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poszerza i utrwala wiedzę rozwijając aktywność poznawczą dziecka w procesie samokształcenia. Uczy wytrwałości w dążeniu do celu. Służy do nauki, zabawy i terapii indywidualnej i grupowej, w przedszkolu, w szkole i w domu. Zabawa z PUS-ami polega na rozwiązywaniu zadań zawartych w książeczkach i jednoczesnym układaniu klocków w zestawie kontrolnym. Po zakończeniu zadania dziecko samo sprawdza, czy odpowiedź ułożona z klocków jest poprawna i zgodna z wzorem kontrolnym pokazanym w książeczce przy rozwiązywanym zadaniu.

  1. Szafka na puzzle

Bardzo dziękujemy!