100 lat NIEPODLEGŁEJ

 W piątek 9 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy 100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Nie była to typowa akademia, tylko warsztaty w ramach projektu edukacyjnego DZIECI-DZIECIOM. Lekcja historii i geografii prowadzona była przez dzieci, to one były nauczycielami. Przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi wcześniej podczas zajęć.

Gościem honorowym był podporucznik Mateusz Iwański, który podziękował za zaproszenie oraz podkreślił jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszych obywateli. Po podaniu komendy baczność do hymnu, wszyscy obecni na uroczystości, w momencie gdy wybiła godzina 11:11 odśpiewali hymn państwowy.

Pierwszą lekcję poprowadziła grupa Niebieska, która zaprezentowała Legendę o powstaniu państwa polskiego. Dzięki tej inscenizacji dowiedzieliśmy się dlaczego właśnie orzeł biały jest naszym godłem.

Drugą lekcję poprowadziła grupa Pomarańczowa przedstawiając historię państwa polskiego. Na koniec dzieci zaśpiewały piękną, wzruszającą piosenkę pt. „Co to jest niepodległość?”

Następną lekcję prowadziły wspólnie dwie grupy: Zielona i Czerwona. Dzieci zabrały nas w podróż po Polsce. Zwiedzanie zaczęliśmy od naszego miasta Jarosławia, po czym przenieśliśmy się do stolicy, czyli Warszawy, potem odwiedziliśmy Kraków, następnie wędrowaliśmy po naszych pięknych, polskich górach, potem wybraliśmy się nad nasze Bałtyckie Morze, później na Mazury, a na koniec zwiedziliśmy Śląsk. Wszystkie te piękne miejsca, o których opowiadały dzieci można było zobaczyć dzięki prezentacji multimedialnej. Przedszkolaki wykazały się umiejętnością czytania mapy, wskazywały na niej miejsca, o których mówiły. Informacje o charakterze geograficzno-historycznym na temat poszczególnych miejsc przeplatane były wierszami i piosenką „Za górami, za lasami”. Na zakończenie tej lekcji wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Kocham Cię Polsko”.

Podczas ostatniej lekcji grupa Żółta zaprezentowała nam narodowy taniec – KRAKOWIAK. Grupa taneczna zachwyciła publiczność swoim talentem. Mali tancerze prezentowali się pięknie w krakowskich strojach.

Dziękujemy przedszkolakom, przybyłym gościom, rodzicom, a także pracownikom przedszkola za wspólne świętowanie setnej rocznicy ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.