„Tańcowała igła z nitką”-lekcja przyszywania guzików.

Jest w przygotowanym otoczeniu każdej grupy przedszkolnej obszar praktycznego dnia. To miejsce, w którym dzieci wyjątkowo często i chętnie podejmują pracę. Niektóre z nich w domu przypisane są wyłącznie dorosłym, np. pastowanie butów, układanie talerzy i sztućców na stole, składanie serwet. A przecież najmłodsi też potrafią i chętnie mierzą się praktycznymi czynnościami, które czasem tylko z pozoru są trudne.

W grupie Niebieskiej dzieci nauczyły się przyszywać guziki. Dokonały tego z pomocą pani Zofii Chmielowiec babci Filipka Chmielowca oraz jego mamusi, pani Ewy Chmielowiec. Obie panie potrafią szyć na maszynie.
I obie tę umiejętność zaprezentowały dzieciom. Wszystkie dzieci w grupie Niebieskiej  już wiedzą, że maszyna szyje różnymi ściegami i, że każdy z nich ma specjalne przeznaczenie. Ich dekoracyjność obserwowały dzieci na przygotowanej do prezentacji ściegów serwetce. Maszyna do szycia pani Ewy łączy dwie ważne cechy: jest ładna i praktyczna. Nic dziwnego, że każde dziecko chciało jej dotknąć i poobserwować z bliska. Kilkoro z nich ma swój wkład w wyszywaniu serwetki: dzieci naciskały nóżkami pedał wprawiający maszynę w ruch. Pani Zofia opowiedziała jak przygotować się do przyszywania guzików: pokazała jak nawlec nitkę, jak zawiązać guzek, wyjaśniła rolę naparstka, wreszcie pokazała jak przyszyć guzik. Dzieci przyszywały guziki do  serwetek przygotowanych przez babcię Filipka. Lekcja szycia była bardzo cennym praktycznym doświadczeniem dla naszych przedszkolaków.

Bardzo dziękuję obu Paniom za cenne zaangażowanie. Dziękuję również za dotychczasową pomoc. Pani Zofia i pani Ewa już kilka razy wyposażyły naszą grupę w gustowne fartuszki do dyżurów dzieci. Dziękuję też Filipkowi, który pilnie towarzyszył mamusi i babci w krawieckich poczynaniach w przedszkolu.