Spotkanie z ratownikiem medycznym. Lekcja udzielania pierwszej pomocy.

Coraz częściej słyszy się o odpowiedzialnych postawach dzieci w sytuacjach zagrożeń zdrowia innych osób. To efekt edukacji w zakresie niesienia pomocy. Istnieje powszechne przekonanie o potrzebie stwarzania sytuacji, w których najmłodsi mogą poznać zagadnienia związane z ratownictwem. Jeśli treści teoretyczne przekazywane przez dorosłych zostają wzbogacone o pokaz, dzieci łatwiej je zapamiętują. Stąd spotkanie dzieci z grupy Niebieskiej z ratownikiem medycznym, panem Arturem Kitlińskim.

Podczas spotkania przedszkolaki zdobyły wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Dziś już wiedzą, jak zbadać oddech, przeprowadzić resuscytację. Zapamiętały, że należy na przemian wykonać trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. Samodzielnie je wykonały, bo pan Artur przyniósł ze sobą fantoma. Wiedzą też, że między ratowaniem dorosłej osoby i dziecka jest znaczna różnica. Potrafią o tym opowiedzieć. Potrafią ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej. Znają też sposoby udzielania pomocy w przypadku zakrztuszeń. Wiedzą do czego służy chusta, którą pan Artur ma w swoim ratowniczym wyposażeniu.

Pokaz pana Artura Kitlińskiego był bardzo interesujący. Wszystkie dzieci słuchały z uwagą i bacznie obserwowały sposoby niesienia pierwszej pomocy. Wszystkie też były gotowe do wykonania ćwiczeń w zakresie udzielania pomocy.

Panie Arturze, bardzo dziękujemy. Pana prezentacja to cenny wkład w budowanie wiedzy, umiejętności i postaw dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom w sytuacji zagrożenia ich zdrowia. Dziękujemy również Pani  Agnieszce Idzik, mamusi Ani. To jej zawdzięczamy spotkanie z panem ratownikiem.