Obserwacje i lekcja ciszy w ogrodzie – w ramach projektu „Działam-doświadczam-odkrywam”

W piątek w ramach realizowanego projektu „Działam-doświadczam-odkrywam” (Fundusz Naturalnej Energii GAZ-SYSTEM) dzieci z grupy Czerwonej przy użyciu odpowiednich przyrządów dokonały obserwacji w terenie. Z dużym entuzjazmem i zaciekawieniem przemierzały zakątki naszego ogrodu w poszukiwaniu owadów i innych żyjątek, które tam mieszkają. Podczas poszukiwań dzieci miały znaleźć trzy różne rzeczy i wziąć ze sobą (nie mogły niczego zrywać).

Po przeprowadzonych obserwacjach zgromadziliśmy się w wydzielonej w ogrodzie strefie ciszy – miejscu sprzyjającemu relaksacji, rozbudzaniu percepcji słuchowej. Usiedliśmy na siedziskach zrobionych z pni drzew oraz na kocach i rozmawialiśmy o tym co zaobserwowaliśmy. Po czym dzieci wysłuchały opowiadania Joanny Osajdy „Wyprawy z borsukiem” oraz wiersza Doroty Kozłowskiej-Staszewskiej „Co w trawie piszczy?”.

Następnie zgromadziliśmy się wokół altanki, gdzie przeprowadziliśmy lekcje ciszy.

„Lekcja ciszy” w edukacji Marii Montessori jest rodzajem aktywności wewnętrznej. Nie jest dla dzieci prostą sprawą, wymaga silnej własnej woli oraz cierpliwości.

Dzieci w atmosferze ciszy i skupienia wchodziły do altanki i układały w dowolnym miejscu na podłodze rzeczy, które wcześniej znalazły w ogrodzie. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się temu co powstaje z ich wspólnej pracy.