Warsztaty stolarskie w grupie Zielonej

Jak opowiedzieć 5-latkom o stolarstwie? A 3-latkom? Nie jest to proste zadanie, ale my znamy na te pytania odpowiedź! Dziecko musi wziąć do ręki narzędzia -wkrętarkę i wywiercić otwór. Użyć młotka by wbić gwoździa, a później wyciągnąć go kombinerkami.

Fenomenem dla nas jest fakt, że już 3-letnie dzieci są niezwykle zainteresowane tematem drewna i narzędzi stolarskich. Staramy się by jak najwięcej przekazać dzieciom w sposób praktyczny.

A wszyscy wiemy, że więź z dzieckiem najlepiej buduje się poprzez wspólne działanie. Gdy rodzic, nauczyciel i dziecko mogą wspólnie tworzyć i razem pracować, powstaje między nimi jedyna w swoim rodzaju nić porozumienia. I taka właśnie nić porozumienia powstała dzięki Pani Magdzie, mamie Kacperka. Bo to właśnie ona zaprosiła nas na wspaniałe warsztaty stolarskie. Temat warsztatów to Świąteczne ozdoby- bałwanki i choinki. Dzieci z ciekawością oglądały przyniesione narzędzia-wiertarki, młotki, kombinerki, gwoździe. I oczywiście pachnące drewno, deski, wycięte formy do zaprojektowania własnej ozdoby. Aby zachować wszelkie środki ostrożności i bezpieczeństwa o pomoc poprosiliśmy konserwatora Pana Zbyszka. Pomagała nam również Pani Magda zastępująca chorą Panią Marcelę.

Aby sprawnie  zorganizować pracę, utworzyliśmy kilka stanowisk skupionych wokół danej czynności. Nawiercaliśmy  otwory w drewnianych elementach, łączyliśmy te elementy za pomocą sznurka. I tak powstały bałwanki, którym malowaliśmy oczy, nosek oraz guziczki.

Pani Magda zajmowała się projektowaniem i produkcją choinek. Wspólnie z dziećmi łączyła za pomocą gwoździ i młotka poszczególne części świątecznych drzewek. Wyszły przepięknie. Jeszcze przed rozpoczęciem warsztatów dzieci uzgodniły, że część wykonanych ozdób zostanie podarowana Fundacji Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MUKOHELP w Jarosławiu. Pani Magdzie bardzo dziękujemy zadany nam czas, za podzielenie się swoją pasją i artystycznym spojrzeniem na świat. Mamy też nadzieję, że podobne zajęcia odbędą się przed świętami wielkanocnymi.