Zajęcia z robotyki w Szkole Podstawowej nr 1

 Współczesny świat opiera się na nowoczesnych technologiach. Dorośli muszą się dostosować do szybkości postępu, natomiast dzieci urodzone i wychowywane w tym świecie naturalnie przyjmują postęp jako jedyną znaną sobie rzeczywistość. Naszym zadaniem jest wspierać rozwój młodego człowieka, tak aby umiał właściwie wykorzystać dostępne osiągnięcia technologiczne, oraz poznać możliwości rozwoju jakie w sobie kryją.

Nic lepiej nie motywuje dzieci do myślenia i aktywności umysłowej, niż budowa modeli, które następnie można samodzielnie wprawić w ruch, co pozwala na pełną “władzę” nad stworzonym obiektem. Robotyka może być kreatywną zabawą, która  choć kojarzy się „technicznie” i wiele w niej z matematyki, fizyki, elektroniki oraz informatyki, to jednak potrafi bardzo pobudzić wyobraźnię niejednego dziecka. Dlatego robotykę, programowanie, kodowanie zaczynamy już w przedszkolu.

Dzisiaj starszaki z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach z robotyki w Szkole Podstawowej nr 1. Zajęcia prowadził  pan Leszek Ledwożyw. Była to pierwsza z trzech zaplanowanych lekcji . Zadaniem dzieci było skonstruowanie robota z przygotowanych elementów i złączek według podanej instrukcji, a następnie sterowanie nim na przygotowanej macie. A nie było to proste. Dzieci dobrane w dwuosobowe zespoły musiały poprawnie odczytać przedstawione schematy, wyszukać odpowiednie elementy i umieścić je w określonych miejscach. Wszystkim zespołom, a było ich osiem udało się wykonać zadanie, przy czym samo składanie robota trwało ok. 2 godzin. Następna lekcja za tydzień.