Lekcja 4 w ramach programu „Szkolne przygody Gangu Fajniaków”.

Lekcja 4

Temat: Zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa – ogień.

Podczas lekcji rozmawialiśmy na temat ognia. O tym jaki jest, dzięki czemu istnieje, do czego jest potrzebny człowiekowi.

Potem analizowaliśmy przygody Fajniaków w oparciu o opowiadanie pt. „Najpiękniejszy kolor” ze zbioru „Gang Fajniaków i miasto marzeń”.

Następnie wykonaliśmy eksperymenty z ogniem: Jaki jest ogień?, Co wspólnego ma ogień z powietrzem?. Teraz już przedszkolaki wiedzą, że ogień nie będzie się palić bez dostępu powietrza.

Eksperymenty z ogniem są bardzo ważne i należy je wykonywać, bowiem dziecko musi nauczyć się kontrolować to zjawisko. Nie nauczymy ich tej umiejętności pokazując obrazki w książkach, filmy, czy tłumacząc jakie zagrożenia niesie. Zrozumie jak poczuje ciepło na własnej skórze. Oczywiście należy dzieciom wytłumaczyć, że ogień jest bardzo niebezpieczny, dlatego wszystko musi odbywać się pod czujnym okiem dorosłego.

Nie udało nam się wykonać eksperymentu – Powstawanie ognia, ale obejrzeliśmy jego przebieg na ekranie projekcyjnym. Eksperyment był inspiracją do dyskusji na temat ochrony naszej przyrody. Zostawione w lesie śmieci, szklane butelki, które będą niczym lupa, pod wpływem działania promieni słonecznych mogą wywołać pożar lasu. Dzieci stwierdziły, że nigdy nie będą zanieczyszczać naszej planety, bo nie dość, że będzie brudna to jeszcze może się spalić.

Kontynuacją naszych działań było wykonanie prac plastycznych inspirowanych żywiołem ognia.