Poznajemy Lego Duplo Coding Express Education – spacer edukacyjny w Grupie Czerwonej.

Okres pandemii przyniósł nam wszystkim wiele ograniczeń. To trudny i wymagający dla wszystkich czas, jednak nie znaczy to wcale, że bezczynnie przyglądamy się rzeczywistości czekając tylko na „lepsze czasy”, wręcz przeciwnie, okres ten stał się dla nas nauczycieli czasem twórczym, czasem szukania nowych, kreatywnych rozwiązań i ciekawych sposobów przekazywania dzieciom wiedzy oraz wypełniania ich czasu w pożyteczny, konstruktywny sposób. Jednym z pomysłów, który na dobre wpisał się w pracę naszego przedszkola, jest spacer edukacyjny – rodzaj metody, która pomaga nam dzielić się doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami z dziećmi z innych grup.

W taki właśnie sposób, spacer edukacyjny zaprowadził mnie do Grupy Czerwonej, gdzie z ogromną radością mogłam przeprowadzić zajęcia i zaprezentować oraz opisać dzieciom przedszkolny zestaw Lego Duplo Coding Express Education, w posiadanie którego nasza placówka została wyposażona.

Wspomniany zestaw powstał z myślą właśnie o dzieciach przedszkolnych, a jego tematyka w naturalny sposób służy do przekazywania podstawowej wiedzy z zakresu kodowania. Podczas korzystania z zestawu dzieci budują tory i pociąg – motyw przewodni zestawu, posiadający wbudowany mechanizm samobieżny, oraz odpowiednio układają płytki funkcyjne, aby wpłynąć na ruch pociągu. Lego Duplo Coding Express wprowadza dzieci w koncepcję kodowania oferując opracowywanie własnych projektów, kreatywne, intuicyjne i wszechstronne rozwiązania. Zestaw LEGO DUPLO pozwala małym odkrywcom zrozumieć takie pojęcia jak: sekwencje pętle, instrukcje warunkowe, rozwijając jednocześnie umiejętności rozwiązywania problemów, krytyczne myślenie, współpracę oraz kompetencje społeczne i emocjonalne.

Odbyta przez nas lekcja sprawiła dzieciom ogromną radość i była dla nich dużą niespodzianką. Dzieci były bardzo skupione i z wielką uwagą słuchały każdej informacji. Po zajęciach wprowadzających dzieci rozpoczęły pracę w małych grupach poznając możliwości zestawu Lego, rozwijając kreatywność i myślenie, a przy tym doskonale się bawiąc. Przedszkolaki fantastycznie weszły w temat i radziły sobie ze wszystkim doskonale. Tworzyły pętle, używały zwrotnic; wymyślały najróżniejsze miejsca podróży. 

Spacer edukacyjny, na który mogłam się wybrać do Grupy Czerwonej był i dla mnie prawdziwą przygodą i ogromną radością, gdyż ja też czułam się jakbym wróciła z dalekiej podróży…Dziękuję kochane Czerwoniuszki 🙂