Podsumowanie projektu „Zdrowy Przedszkolak”.

Wśród wielu projektów edukacyjnych realizowanych w naszym  przedszkolu znalazł się także projekt pt. „Zdrowy Przedszkolak”, którego treści omawiane są przez nas od marca tego roku. Projekt niezmiernie ważny i potrzebny, traktujący o wspieraniu prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, a  także wzbogacanie wiedzy z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa. Wiemy bowiem jak ważna i potrzebna dla każdego dziecka jest nauka zasad związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem, dlatego też realizowane przez nas treści były dla nas wartościową i przydatną wiedzą. Przez te kilka ostatnich tygodni podejmowaliśmy tematy, stwarzaliśmy sytuacje edukacyjne, organizowaliśmy warsztaty kulinarne ze zdrowymi produktami w roli głównej, właśnie po to, aby móc zdobywać i przyswajać wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego zdrowia, w tym zdrowych nawyków i postaw.

Spośród wielu naszych lekcji nie zabrakło takich, które dotyczyły zdrowego i higienicznego trybu życia. Poznawaliśmy piramidę  żywienia, uczyliśmy się komponować zdrowe posiłki, ponadto zwracaliśmy uwagę na to, jakie znaczenie dla zdrowia każdego człowieka ma ruch i uprawianie sportu a zdobytą wiedzę przekładaliśmy w czyn, bowiem w naszym przedszkolu codziennie odbywają się zabawy bieżne i ruchowe na świeżym powietrzu, jak również ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem różnorodnych atrybutów służących do rozwijania sprawności ruchowej dzieci.

W ostatnich dniach ubiegłego tygodnia podjęliśmy temat związany z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Utrwaliliśmy najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu ulicznym, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe. Zapoznaliśmy się z zawartością apteczki pierwszej pomocy, odgrywaliśmy scenki dramowe, które pokazywały jak wiele niebezpieczeństw czyha na nas na drogach. Byli poszkodowani, z ranami głowy, kolan, z utrata przytomności lub ogólnym wyziębieniem. Dzieci z uwagą obserwowały elementy pierwszej pomocy – badanie pulsu, oddechu, ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej itp. Podsumowaniem naszych spotkań był quiz wiedzy dotyczący informacji o zagrożeniach w ruchu drogowym – wszyscy poradzili sobie doskonale – każdy z uczestników odpowiedział na zadane pytania. Nikomu nie sprawiło trudności ułożenie właściwych kolorów na sygnalizatorze, pogrupowanie i nazwanie wybranych znaków drogowych, ułożenie i opowiedzenie historyjki obrazkowej, oraz zapisanie właściwych numerów alarmowych.

Utrwaleniem zdobytej wiedzy był grupowy konkurs plastyczny dotyczący właśnie bezpieczeństwa w ruchu drogowych, gdzie dzieci doskonale zaakcentowały właściwe przechodzenie przez ulicę, noszenie odblasków, niekorzystanie podczas jazdy z telefonów komórkowych, czy przechodzenie przez ulicę w miejscach do tego przeznaczonych. Wszyscy otrzymali pamiątkowe odblaski, ogromne brawa i gratulacje. Realizację treści projektu zakończyliśmy wzorowo. BRAWO ZIELONIUSZKI 🙂