Dzień Piżamy. Dzień Dobra.

17 września przedszkolaki i panie z grupy Zielonej i Czerwonej, w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej organizowanej przez fundację „Gdy liczy się czas”, chcąc wesprzeć wszystkie chore dzieci z oddziałów onkologicznych włączyły się w obchody „Dnia Piżamy”.

„Dzień Piżamy” – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory; to charytatywna akcja, która ma na celu zwrócić uwagę na profilaktykę badań u dzieci, kształtowanie zachowań prozdrowotnych i wsparcie chorych pacjentów!

Dlaczego piżama? – ponieważ to standardowe ubranie chorych przebywających na oddziałach szpitalnych.

W naszych grupach wszyscy stanęli na wysokości zadania – prawie nikt nie zapomniał zabrać piżamy z domu 🙂 Spotkanie rozpoczęło się od zajęć edukacyjnych, podczas których nie zabrakło rozmów na temat chorób i sposobów radzenia sobie z nimi. Dzieci odnosiły się do własnych doświadczeń, opowiadały o uczuciach jakie towarzyszą im podczas choroby. Wspólnie zastanawialiśmy się co możemy robić, aby jak najmniej chorować? Pomysłów było bardzo dużo, od kąpania się w zimnej wodzie, po jedzenie czosnku (bo babcia i dziadziu tak jedzą 🙂 ), aż po długie leniuchowanie w łóżku. Oczywiście wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że chorowanie nie jest fajne i lepiej żeby choroby omijały nas z daleka. Na koniec obejrzeliśmy filmiki ukazujące oddziały szpitalne, na których leżą dzieci z chorobami nowotworowymi. Nasze przedszkolaki zobaczyły przez krótką chwilę rzeczywistość w jakiej muszą przebywać Ci wszyscy dzielni wojownicy i przez to jeszcze bardziej poczuły chęć łączenia się z nimi, chociażby w tak symboliczny sposób, jak założenie piżam.

Dzisiejszy dzień, oprócz wsparcia chorych dzieci na oddziałach onkologii, miał również na celu promowanie zdrowia i zdrowych nawyków u naszych przedszkolaków, zatem w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” odbyły się u nas różnorodne konkurencje sportowe, gdzie wszyscy zostali zwycięzcami. Obchody „Dnia piżamy” uwieńczyła radosna zabawa przy muzyce, którą dzieci nazwały piżamowe party….zatem było to piżamowe party z pięknym przesłaniem w tle.

Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych dzieci i młodzieży. Każdego dnia w naszym kraju aż 3 dzieci słyszy diagnozę NOWOTWÓR!

Rak nie daję specyficznych objawów! Podstawowe, okresowe badania krwi i USG niekiedy ratują życie, dlatego dbajmy o profilaktykę badań naszych dzieci.

Zawracajmy uwagę na zdrowie!

Ruszajmy się na zdrowie!