W piątek, 22 października, w ramach wieloletniej współpracy oraz promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, odwiedziła nas w przedszkolu Pani Dorota Grząba – nauczyciel- bibliotekarz z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu – filia w Jarosławiu. Pani Dorotka przyniosła ze sobą tajemniczą skrzynkę, w której znajdowały się ilustracje. To Kamishibai – japońska technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych, papierowych plansz wsuwanych do płaskiej, drewnianej, częściowo otwartej skrzynki pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai.
Dzieci z grupy Zielonej i Czerwonej, dowiedziały się skąd wzięła się ta nazwa i jaka jest jej historia, a później, dzięki Kamishibai, poznaliśmy przepiękną opowieść autorstwa Antoine Guilloppé pt. „Czułość”. Było to dla nas o tyle ciekawe przeżycie, że mogliśmy jej słuchać w dwóch językach – po polsku i po angielsku, gdyż w jej opowiadanie włączyła się także nasza Pani Agnieszka, która po spektaklu zachęciła dzieci do zabawy językiem angielskim. Dzieci nazywały występujące w bajce zwierzęta (cat, frog, spider, bird, monkey), określały kolory (red, green, white), a także opisywały zjawiska atmosferyczne (It’s raining).
Za pomocą kartonowych plansz z obrazkami poznaliśmy czułość w jej różnym wydaniu – czułość do rodziców, do rodzeństwa, do najbliższych. Obserwowaliśmy i słuchaliśmy o sposobach jej okazywania. Przedstawiony przez Panią Dorotkę i Panią Agnieszkę teatr ilustracji stał się dla nas wszystkich inspiracją do dzielenia się swoimi przemyśleniami i wrażeniami – dzieci chętnie rozmawiały i odpowiadały na pytania dotyczące okazywania sobie uczuć, w tym czułości i serdeczności. Z naszych wspólnych rozważań wyłoniła się jedna, piękna puenta, iż każdy człowiek, bez względu na wiek, ma potrzebę doświadczenia czułości, bliskości i serdeczności.
Nie można było lepiej podsumować naszego spotkania 🙂 Jak widać dzieci doskonale zrozumiały temat przewodni i wyciągnęły właściwe wnioski, a to przecież najważniejsze.
Na podsumowanie chętne przedszkolaki malowały własną wizję czułości, tworząc tym samym osobistą opowieść o uczuciach, gestach miłości, przyjaźni i czułości.
Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY Pani Dorotce za poświęcony nam czas, za niezwykle barwny i interesujący sposób przekazu, za zadumę na twarzach dzieci. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie i jeszcze nie raz, z jakimś nowym pomysłem, będziemy mogli gościć Panią w naszych przedszkolnych progach 🙂