Wielki mały patriota – 11 listopada w formie Lapbooka.

11 listopada to zdecydowanie biało-czerwona data i moment, kiedy w przedszkolu skupiamy się przede wszystkim na kształtowaniu u dzieci postaw patriotycznych, przywiązania do kraju,  poczucia przynależności, świadomości patriotycznej oraz szacunku. To także dobry moment na rozwijanie wiedzy historycznej oraz geograficznej.

W tym roku szkolnym temat 11 listopada podjęliśmy nieco inaczej. Po cyklu lekcji i zajęć o tematyce patriotycznej, ze starszymi dziećmi postanowiliśmy stworzyć Lapbooka. Brzmi nieco tajemniczo? Zaraz wyjaśnimy.

Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie jest to teczka lub większa kartka z możliwością jej składania, w której w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Lapbook ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbook pozwala bowiem na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości.

Co może zawierać Lapbook?

Lapbook może zawierać właściwie wszystko: wykresy, terminy, opowiadania, zagadki, miarki, zdjęcia. Świetnie sprawdzają się w nim elementy ruchome, otwierane skrytki, obrotowe koła, składane elementy itd. Oczywiście im więcej opcji zawiera dany Lapbook tym ciekawiej, im więcej zmysłów angażuje, tym jest bardziej interesująco.

Nasz lapbook zawierał treści dotyczące hymnu i symboli narodowych, postaci Józefa Piłsudskiego, wierszy i pieśni patriotycznych, które z radością śpiewałam dzieciom przy stoliku 🙂 oraz ogólnej, krótkiej informacji o dacie 11 listopada.

A tak właśnie prezentuje się nasz Lapbook. Kreatyna i bardzo ciekawa forma przekazywania wiedzy.