„Umysł przyłapany”

Czy rzeczywistość jest na pewno taka, jaką ją postrzegamy? Co się dzieje, gdy zmysły odbierają sprzeczne informacje? Jak interpretuje je mózg?

 W środę starszaki z naszego Przedszkola miały okazję gościć w bibliotece PWSTE w Jarosławiu i oglądać wystawę objazdową pt. „Umysł przyłapany” z Centrum Nauki Kopernik. 

Na podstawie zmysłów nasz mózg buduje obraz otaczającego świata. Z natłoku informacji mózg wybiera te najistotniejsze, jednak ulega wpływom emocji o wiele bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę ponieważ zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią.

Kiedy już przekonamy się, że można słyszeć łokciem albo bezboleśnie usiąść na gwoździach umysł poddaje nas swoistej naukowej inicjacji, przełamuje schematy myślenia i pozwala nam się przekonać, że nauka to fascynująca przygoda!

Wystawa przeznaczona jest nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych, którzy doskonale się na niej bawią. Eksponaty są interaktywne, co oznacza, że zwiedzający muszą samodzielnie je przetestować, by sprawdzić, jak działa ich umysł.

Dziękujemy za możliwość obejrzenia interaktywnej wystawy i z niecierpliwością czekamy na więcej.