W pedagogice Marii Montessori bardzo ważną role odgrywają ćwiczenia ciszy. My, chcąc urozmaicić i wzbogacić swoje doświadczenia w tym właśnie zakresie, postanowiliśmy przybliżyć sobie tajniki sztuki kontemplacji jaką jest joga ( w wielu aspektach bliska ćwiczeniom ciszy – koncentracja, oddech, wyciszenie, skupienie). Nie tak dawno kalendarz uroczystości nietypowych, wskazał nam dzień, który został w nim zapisany jako Światowy Dzień Śniegu. Postanowiliśmy to wykorzystać i oprócz zabaw związanych z obchodami tego nietypowego święta wpletliśmy w nasze aktywności elementy jogi dostosowanej oczywiście dla dzieci.
Nasze zajęcia bazowały na opowieści jogowej (historia zajączka, który po raz pierwszy w życiu widział śnieg), w którą wplecione zostały rozgrzewka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia uważności, zabawy sensoryczne oraz relaksacja. To wszystko stworzyło nam jedną, spójną całość.
W tekście opowieści jogowej niektóre elementy historii zostały przedstawione (narysowane) za pomocą określonych pozycji jogi (asan). My, podążając za treścią opowiadania, wspólnie staraliśmy się je jak najlepiej wykonać.
Podczas wykonywania tych różnorodnych pozycji ruchowych zwracaliśmy uwagę na właściwą postawę ciała (utrzymanie wyprostowanych pleców) oraz wykonywanie ćwiczeń na obie strony ciała (w pozycjach zajączka, drzewa, ptaka i wiatru). Staraliśmy się dzielnie wytrwać w pozycjach jogowych przez kilka oddechów.
W odpowiednich momentach wprowadzaliśmy także rekwizyty niezbędne do wykonania aktywności wzbogacających (ćwiczeń usprawniających skupianie uwagi, ćwiczeń oddechowych, sensorycznych i relaksacji).
Po skończonych zajęciach jeszcze długo joga była obecna w naszej grupie – graliśmy w grę, ćwiczyliśmy oddech a dziewczyny zawzięcie ćwiczyły jogowe figury ruchowe 🙂
Nasze zajęcia z elementami jogi były dla nas nowym doświadczeniem. Dzieci z uwagą i zaangażowanie brały w nich udział. Chętnie włączały się w poszczególne zadania i widać było wyraźnie, iż czerpały z tego duuuuużo radości 🙂 Myślę, że dzisiejsze ćwiczenia stały się początkiem naszej przygody z jogą i jeszcze nie raz wykorzystamy jej elementy podczas naszych codziennych aktywności.
Zajęcia z elementami jogi to doskonały sposób na rozwój sprawności fizycznej i koordynacji dzieci, na korygowanie i przeciwdziałanie wadom postawy, budowanie nawyku dbania o zdrowie, rozwój zdolności skupienia uwagi i koncentracji, doskonalenie świadomego oddechu przeponowego, kształtowanie wiary we własne możliwości, rozwijanie umiejętności współpracy, kształtowanie pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej, rozwój uważności, doskonalenie umiejętności wyciszania się i rozluźniania, zatem będziemy czerpać garściami 🙂