26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. W tym roku był to w naszym województwie czas wypoczynku feryjnego, dlatego my przesunęliśmy obchody tego święta na nieco późniejszy czas – czas, kiedy było nas już w grupie dużo więcej, gdyż z doświadczenia wiemy, iż w przedszkolu to nietypowe święto obchodzone jest z wielką przyjemnością. Dzieci uwielbiają dinozaury, chłoną informacje o ich życiu, dlatego też tak ważna dla nas była obecność dzieci na tych zajęciach.
Nasze świętowanie zaczęliśmy od kart trójdzielnych, gdzie dzieci nazywały dinozaury, czytały i układały podpisy do właściwych obrazków, opisywały ich wygląd, określały budowę oraz wielkość. Dopełnieniem tych treści stały się dla nas figurki dinozaurów, które dzieci łączyły z właściwą kartą. Wiedza naszych przedszkolaków w tym zakresie była bardzo duża. Większość dzieci bez problemu operowała nazwami dinozaurów, klasyfikowała, opowiadała ciekawostki o ich życiu. Widać, że był to temat bardzo im bliski.
W dalszej części zajęć bawiliśmy się w badaczy, którzy za pomocą latarki próbowali odgadnąć czym żywił się dany dinozaur (określaliśmy, który był mięsożerny, roślinożerny, rybożerny). Poznaliśmy też trudne, ale ważne słowo – PALEONTOLOG i na chwilę sami wcieliliśmy się w jego rolę. Była to miła zabawa badawcza. Dopasowywaliśmy także szkielety do dinozaurów, utrwalając przy tym ich nazwy, oraz szukaliśmy odpowiedzi na matematyczne pytania „Ile jaj zniosła mama dinozaur”? Na koniec podsumowaliśmy nasze wiadomości oglądając filmik edukacyjny o dinozaurach, który jak się okazało nie był końcem naszego Dnia Dinozaura, gdyż dzieci przez cały dzień podejmowały aktywności z tematem dinozaurów w roli głównej. Oglądały książki, tworzyły zabawy tematyczne z użyciem figurek dinozaurów, a co niektórzy chętni stworzyli szkielet dinozaura wykorzystując do tego rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych.
Mimo tego, iż dzieci tak dużo wiedzą o dinozaurach bardzo aktywnie i ochoczo brały udział w zajęciach. To bardzo cieszy i motywuje do szukania dodatkowych materiałów, które rozszerzą ich wiedzę i zainteresowania względem tych prehistorycznych gadów.