Znam i kocham mój kraj

Warsztaty edukacyjne Znam i kocham mój kraj, czyli lekcja historii i geografii w przedszkolu Montessori

W ramach projektu Piękna nasza Polska cała, 10 listopada w przedszkolu świętowaliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Nie była to jednak typowa akademia, ale warsztaty na których dzieci byli nauczycielami i dzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w toku cyklicznych zajęć w przedszkolu. Hasło przewodnie Znam i kocham mój kraj było punktem wyjścia do szeregu działań edukacyjnych, przybliżających dzieciom historię kraju, jego tradycje oraz położenie geograficzne.

Gościem honorowym był starszy kapral Mateusz Iwański, który podziękował za zaproszenie na tak specjalną lekcję, oraz podkreślił jak ważne jest kształtowanie przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Po podaniu komendy baczność i do hymnu, dzieci oraz zgromadzeni rodzice odśpiewali hymn państwowy.

Pierwszą lekcję poprowadziła grupa Pomarańczowa, która zaprezentowała Legendę o powstaniu państwa polskiego. Inscenizacja o zaczątkach państwowości pokazała dzielnego wodza Lecha, który ze swoimi wojami wybrał miejsce na osadę, tam gdzie wspaniały orzeł zbudował swoje gniazdo. Stąd dowiedzieliśmy się dlaczego właśnie orzeł jest naszym godłem.

Grupa Niebieska przeniosła nas w czasy późniejsze. Dzieci korzystając z prezentacji multimedialnej, wyjaśniły dlaczego nasz kraj znalazł się pod zaborami, i pokazały jak dzielnie walczył o niepodległość. Przedszkolaki poznały takie pojęcia jak zaborca, niepodległość, emigracja, legiony. Poznały również sylwetkę Józefa Piłsudskiego; jego dzieciństwo, i działalność na rzecz ojczyzny.

Historia Polski to również kultura. Tym tematem zajęli się artyści z grupy Żółtej, którzy pięknie opisali jeden z tańców narodowych-krakowiaka. Mieliśmy okazję zobaczyć strój do tego tańca, zarówno damski, jak i męski, a także poznać pochodzenie krakowiaka. Grupa taneczna zachwyciła publiczność swoim talentem i entuzjazmem z którym zaprezentowali bardzo skomplikowane układy choreograficzne.

Następną lekcję prowadziły wspólnie dwie grupy: Czerwona i Zielona. Wyruszyliśmy w podróż po pięknej, nowoczesnej Polsce. Przedszkolaki wykazały się umiejętnością czytania mapy, wskazywały na mapie najważniejsze miasta, rzeki, góry i morze. Zwiedziliśmy w ten sposób nasze miasto Jarosław, a także Kraków, Warszawę, Bieszczady, Tatry, Sudety, Mazury, i Śląsk. Wszystkie piękne miejsca, o których opowiadały dzieci można było zobaczyć dzięki prezentacji multimedialnej.

Ponadto dzieci podawały najważniejsze informacje o danym rejonie, krainie czy mieście. Informacje przeplatane były poezją i piosenką związaną z tematem.

Warsztaty zakończyły się wspólną zabawą rytmiczno- ruchową i zaśpiewaniem piosenki Kocham cię Polsko!.

Lekcja prowadzona w formie warsztatów zintegrowała wszystkie grupy przedszkolne, dała dzieciom możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Nauczyła odpowiedzialności i pozwoliła wziąć aktywny udział w budowaniu pozytywnych zachowań i postaw dzieci.