Zbliżają się ferie zimowe- czas wypoczynku, wyjazdów, zabaw na świeżym powietrzu, na śniegu, jest to również okazja do uprawiania sportów zimowych. W trosce o bezpieczeństwo dzieci do naszej grupy zaproszony został Tatuś Oksany, który jest policjantem i którego zadaniem było pomóc dzieciom utrwalić i zrozumieć zasady warunkujące bezpieczeństwo dzieci w różnych okolicznościach dnia codziennego, a szczególnie podczas zbliżających się ferii zimowych. Rozumienie konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego nie tylko przez kierujących, ale także przez pieszych oraz poznanie wybranych możliwości radzenia sobie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu było istotnym elementem pogadanki. Dzieci utrwaliły sobie telefony alarmowe oraz zasady przechodzenia przez jezdnię, rozwiązywały sytuacje problemowe przedstawione na obrazkach dotyczące niewłaściwego zachowania się w ruchu drogowym. Wspólnie z Panem policjantem poznały i przeanalizowały 8 zasad bezpiecznej zabawy na śniegu popartych serią kolorowych obrazków. Na zakończenie zajęcia dzieci otrzymały gadżety odblaskowe.
Dzień: 2018-01-14
Muzykowanie z Tatą- instrumenty z różnych stron świata.
Pan Wojciech- bardzo energiczny i pomysłowy Tatuś Michałka, który dał się zapamiętać dzieciom jako Skrzat w przedstawieniu mikołajkowym w wykonaniu rodziców i jako konstruktor latawców, już po raz kolejny zagościł w naszej grupie. Inspiracją do tego spotkania były instrumenty muzyczne, z którymi dzieci nie miały jeszcze do czynienia. Dzieci bardzo lubią wspólne muzykowanie. Wyzwala to mnóstwo radości, jest to dobra zabawa, a przy okazji rozwija się koncentracja uwagi, pamięć muzyczna,poczucie rytmu, a przeżycia związane z odbiorem muzyki mają duży wpływ na rozwój estetyczny i emocjonalny. Dzieci są wrażliwymi odbiorcami muzyki. Pan Wojciech zaprezentował dzieciom różne instrumenty, ich pochodzenie, budową oraz technikę grania. Były to instrumenty pochodzące z różnych stron świata. Ogromne zainteresowanie wzbudził djembe- instrument pochodzący z Afryki, bębenek baskijski wywodzący się z Azji oraz bębenek chiński, a ponadto znane dzieciom marakasy, trójkąty, tamburyna, janczary i dzwonki. Zabawy muzyczne z wykorzystaniem tych instrumentów wywołały mnóstwo radości, każdy chciał zagrać zwłaszcza na afrykańskim bębnie- djembe. Dzieci wydobywały z instrumentów różne rytmy, tworzyły własne improwizacje, świetnie się bawiły. Na zakończenie spotkania odbył się wspólny koncert- dzieci tworzyły akompaniament do jednego ze znanych nagrań dziecięcego zespołu „Arka Noego”. Panu Wojciechowi bardzo dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie z muzyką.
Kolędy grane na harmonijce ustnej- spotkanie z Dziadkiem.
Od wieczoru wigilijnego do uroczystości Trzech Króli przeżywamy okres wspólnego kolędowania. Jest to także czas przyjacielskich spotkań, które są wypełnione ciepłem, radością i tajemnicą płynącą z Betlejem.Jest to okres dwunastu dni, a każdy dzień odpowiada poszczególnym miesiącom roku. W związku z tym okresem do naszej grupy zaproszony został Pan Roman, dziadziuś Michałka, który pięknie gra na harmonijce ustnej. Pan Roman pięknie opowiedział dzieciom, o tym jak nauczył się grać na tym instrumencie, kiedy jeszcze był dzieckiem. Zaprezentował w jaki sposób gra się na tym instrumencie. Wytłumaczył,że dźwięki wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami. Przy okazji opowiedział nam również o tradycji bożonarodzeniowej w czasach jego młodości. Pokazał również przyniesione ze sobą bardzo stare kantyczki, czyli zbiór kolęd i pastorałek pochodzących z XIX wieku. A potem słuchaliśmy przepięknych dźwięków harmonijki ustnej, co zachęciło dzieci do wspólnego kolędowania. Było to wyjątkowe spotkanie z Dziadkiem i mile spędzony z Nim czas. Serdecznie dziękujemy.