Rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego „Przedszkolne rymowanie – Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”

W czwartek 25 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji konkursu literacko-plastycznego „Przedszkolne rymowanie – Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”.

Konkurs ten organizowany jest przez nasze przedszkole, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Jarosławiu reprezentowaną przez Panią dyrektor Elżbietę Tkacz oraz Panem Krzysztofem Kubaszkiem – poetą, nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 7 w Jarosławiu.

Celem konkursu było integrowanie członków rodzin, wzmacnianie więzi rodzinnych, zintegrowanie środowisk przedszkolnych, rozwijanie wyobraźni,  zasobu słownictwa, mowy, myślenia, kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej do wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej, przekazywanie wartości patriotycznych: miłości do ojczyzny, poszanowania symboli narodowych.

Zadaniem konkursowym było napisanie wspólnie z rodzicami, rodzeństwem, babcią, dziadkiem lub innymi członkami rodziny wiersza,  bajki, opowiadania lub rymowanki  o tematyce patriotycznej oraz narysowanie ilustracji do tekstu.

Na konkurs wpłynęło 33 prace z 10 placówek:

 • 2 prace z Miejskiego Przedszkola nr 3 im. Marii Kownackiej,
 • 2 prace z Miejskiego Przedszkola nr 4,
 • 3 prace z Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy,
 • 1 praca z Miejskiego Przedszkola nr 10,
 • 3 prace z Miejskiego Przedszkola nr 11,
 • 10 prac z Miejskiego Przedszkola nr 8 Montessori,
 • 2 prace ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego,
 • 4 prace ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon,
 • 1 praca ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Piotra Skargi,
 • 5 prac ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Stanisława Staszica.

Spośród nadesłanych prac jury wyłoniło 7 nagród:

 • Izabela Pałys z rodzicami Pauliną i Hubertem z MP nr 3 – Kiedy jestem na spacerze,
 • Jakub Kożak z mamą Małgorzatą z MP nr 11 – Prawdziwy Polak,
 • Aleks Kowalski z mamą Justyną z MP nr 8 Montessori – Ważna lekcja patriotyzmu,
 • Grupa Pomarańczowa z MP nr 8 Montessori – Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna,
 • Zuzanna Halwa z mamą Joanną ze SP nr 5 – Moja lekcja historii – Święto Niepodległości,
 • Dominik Łacheta z mamą Małgorzatą ze SP nr 7 – Będę piłkarzem,
 • Karolina Machała z mamą Jolantą ze SP nr 7 – Czarodziejski dywan.

Pozostałe prace zostały wyróżnione.

Podczas czwartkowego finału dzieci z grupy Zielonej i Czerwonej zaprosiły wszystkich przybyłych Gości w podróż po Polsce. Zwiedzanie zaczęliśmy od naszego miasta Jarosławia, po czym przenieśliśmy się do stolicy, czyli Warszawy, potem odwiedziliśmy Kraków, następnie wędrowaliśmy po naszych pięknych, polskich górach, w końcu dotarliśmy nad nasze Bałtyckie Morze, później na Mazury, a na koniec zwiedziliśmy Śląsk. Wszystkie te piękne miejsca, o których opowiadały dzieci można było zobaczyć dzięki prezentacji multimedialnej. Przedszkolaki wykazały się umiejętnością czytania mapy, wskazywały na niej miejsca, o których mówiły. Informacje o charakterze geograficzno-historycznym na temat poszczególnych miejsc przeplatane były wierszami i piosenką „Za górami, za lasami”.

Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie Tkacz oraz Panu Krzysztofowi Kubaszkowi za poświęcony czas i wieloletnią współpracę 🙂