Co w ulu bzyczy? – warsztaty pszczelarskie w przedszkolu – kontynuacja działań w ramach projektu „Działam – doświadczam – odkrywam”.

W poniedziałek 10 czerwca, na zaproszenie Pana Wojciecha Hołowacza, tatusia Michałka z Grupy Pomarańczowej, mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszym przedszkolu Pana Jerzego Kosińskiego – Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu, dla którego pszczelarstwo to nie tylko praca, ale niebywała pasja, której poświęca niemal każdą wolną chwilę. Pan Jerzy w bardzo ciekawy i ujmujący sposób opowiadał o swoim zawodzie – zawodzie pszczelarza – wyjaśniał dzieciom czym na co dzień zajmują się pracowite pszczoły, kim jest królowa matka, pszczoły robotnice i trutnie leniuszki. No i po co w ogóle do tego wszystkiego potrzebny jest pszczelarz?! Dzięki Panu Jerzemu dzieci odkrywały tajemnice kryjące się w ciemnym ulu, dowiedziały się jakie są poszczególne etapy powstawania miodu, jak działa dymiarka, skąd w pszczelich domkach bierze się wosk i w jaki sposób pszczelarz go pozyskuje. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć prawdziwą królową pszczół spokojnie wędrującą po dłoni Pana Wojtka, mogły też powąchać naturalnego pszczelego wosku, a naszemu Mikołajowi udało się nawet przymierzyć specjalny pszczelarski strój. Uwieńczeniem spotkania był konkurs wiedzy dla uważnych, który dotyczył zarówno dzieci jak i Pań – wszyscy spisali się wzorowo i otrzymali miejsca na podium a nagrodą był oczywiście pyszny miód.

Jeszcze raz bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY Panu Wojtkowi za zorganizowanie tak ciekawego spotkania a Panu Jerzemu za tak fantastycznie przeprowadzone warsztaty, podczas których mogliśmy podejrzeć chociaż skrawek tego niebywale ciekawego i jakże fascynującego świata pszczół, który jest istotnym elementem skomplikowanego świata przyrody.

Kończąc spotkanie Pan Jerzy powiedział: „Uczymy wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów, gdyż to właśnie od nich zależy jakość naszego istnienia” – i niech to przesłanie towarzyszy nam wszystkim na długie lata.