Warsztaty kulinarne grupy Zielonej w Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących

 

Dzisiaj na zaproszenie mamy Milenki i Elizki  uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Pani Gosia, która jest  nauczycielem  w tej szkole zaprosiła nas na lekcję pieczenia pierniczków. Zaraz po  wejściu do budynku poczuliśmy zapach goździków, cynamonu i wanilii a świąteczny nastrój podkreślały dźwięki śpiewanych kolęd. Okazało się, że w szkole odbywa się kiermasz świątecznych smakołyków; różnorodnych ciast, pierogów, uszek, krokietów.

W pracowni czekała już  Pani dyrektor Urszula Machaj, oraz uczniowie, którzy zaopiekowali się naszymi małymi kuchcikami. Oczywiście przeszliśmy szybki kurs bezpiecznego korzystania z urządzeń kuchennych i odpowiedniego zachowania w takim pomieszczeniu. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich  etapach  pieczenia: wyrabianie ciasta, wałkowanie, wykrawanie ciastek, układanie na blasze, pieczenie, lukrowanie, ozdabianie, no i wreszcie jedzenie. Pierniczki rozpływały się w ustach. Dowiedzieliśmy się, że ciasto na takie pierniczki musi dwa tygodnie leżakować, aby ciasteczka były miękkie i kruche jednocześnie.

Przygotowanie ciasteczek przyniosło dzieciom wielką radość i satysfakcję, a próbowanie posypek, lukru i pierniczków szerokie uśmiechy.

Po zakończonych warsztatach mogliśmy zwiedzić szkołę. W pracowni chemicznej obserwowaliśmy doświadczenia z wykorzystaniem różnych substancji i związków, a w pracowni fryzjerskiej zajęcia związane z projektowaniem i wykonaniem fryzur. Udało nam się zaprosić ekipę fryzjerską na przeprowadzenie warsztatów w naszym przedszkolu.

Pieczenie pierniczków zachwyciło dzieci, a jednocześnie przybliżyło tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

Bardzo dziękujemy Pani Małgosi za zaproszenie i zorganizowanie fantastycznych zajęć.