Dzień Dziecka, Dzień Dziecka weselą się dzieci….

Dzień Dziecka -skąd wzięło się to święto?

          W Polsce to święto obchodzimy 1 czerwca. Natomiast w wielu krajach najmłodsi celebrują je w innym terminie. Skąd wziął się pomysł na Dzień dziecka?

      W Polsce Międzynarodowy Dzień dziecka obchodzony jest od 1950 roku. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim, nawołującym do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. Była to pierwsza inicjatywa Światowej Rady Pokoju

„Dajmy dzieciom wszystko, co najlepsze”

Jednak oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono cztery lata później przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Warto jednak wiedzieć, że historia  praw dziecka sięga okresu międzywojennego, kiedy to w 1924 roku, w Genewie, obradowała Liga Narodów. Wtedy przyjęto uchwałę zwaną „Deklaracją Praw Dziecka”, uznająca dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa:Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają , że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki.

Dzień Dziecka przed II wojną światową

W Polsce także już przed wojną nieoficjalnie obchodzono Dzień Dziecka. Świętowano nie, jak dzisiaj – 1 czerwca, ale 22 września. Tego dnia dzieci brały udział w mszach i uroczystych szkolnych akademiach, w których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Dzień dziecka na świecie

          Niemal w każdym państwie obchodzony jest Dzień Dziecka. Jednak zarówno data, jak i sposoby świętowania są różne. W Japonii dziewczynki i chłopcy obchodzą je osobno: 3 marca dziewczynki i 5 maja chłopcy. Chłopcy wywieszają wycięte z papieru karpie, które symbolizują siłę i determinację, czyli cechy, jakimi według Japończyków powinni odznaczać się mężczyźni. Ryb jest tyle, ile dzieci liczy rodzina. Z kolei dziewczynki przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.W Turcji (23 kwietnia) maluchy ubrane w narodowe stroje puszczają latawce. Natomiast we Francji i Włoszech obchodzone jest 6 stycznia  czyli w Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iż Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. Dzieci w złotych koronach na głowach zasiadają wspólnie z rodziną do uroczystej kolacji, której najważniejszą potrawą jest ciasto z wróżbami.

         Obchody Dnia Dziecka na świecie mogą być bezpośrednio związane z świętem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykładem jest Turcja, gdzie przypadający na 23 kwietnia Dzień Dziecka jest jednocześnie Świętem Niepodległości. Niezwykle ciekawa jest historia połączenia tych dwóch rocznic. Jak się bowiem okazuje, Mustafa Kemal Atatürk, uznawany za twórcę niezależnej Republiki Tureckiej w 1920 roku, stwierdzając, iż to dzieci są przyszłością narodu, postanowił właśnie im zadedykować ten dzień. 23 kwietnia w Turcji, podobnie jak 1 czerwca w Polsce, dzieci zasiadają w parlamencie.

Połączenie obchodów Dnia Dziecka z istotną datą w historii danego kraju widoczne jest także w przypadku Paragwaju. 16 sierpnia, na który przypadają uroczystości związane ze świętem najmłodszych obywateli, jest także rocznicą bitwy o Acosta Nu z 1869 roku, jednej z bitew wojny paragwajskiej.

           Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który dziś obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem. To dzieci bowiem, jako istoty kruche i potrzebujące opieki, najłatwiej jest skrzywdzić, a zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.