Cukier? Nie, dziękuję!

W grupie Żółtej realizujemy program: „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Dzieci biorą udział w lekcjach na temat sposobów zdrowego trybu życia. W trakcie lekcji przyswajają nową wiedzę o zapobieganiu chorobom poprzez odpowiednie żywienie, dowiadują się o potrzebie wprowadzania zmian w codziennych przyzwyczajeniach, zwłaszcza tych, które dotyczą żywienia i ruchu. Edukacja ta prowadzi do bardziej świadomego oddziaływania na własne zdrowie.

Dziś tematem lekcji był CUKIER. Dzieci dowiedziały się dlaczego tak bardzo lubimy cukier oraz od czego rozpoczęło się upodobanie do spożywania cukru. Wiedzą już czym skutkuje nadmierne spożywanie cukru. Potrafią wymienić produkty spożywcze zawierające ten składnik.

Podobno ośmioro na dziesięcioro dzieci spożywa na co dzień zbyt dużo cukru. Stąd pytanie: ile cukru może zjadać dziecko w wieku przedszkolnym? Małe dziecko może zjeść 25 g. cukru. Można tę ilość zmierzyć za pomocą łyżeczki do herbaty. Trzeba odmierzyć sześć łyżeczek cukru. I takie doświadczenie wykonały dzieci. Mogły zobaczyć jaka ilość cukru jest dopuszczalna w ich dziennej diecie.

Odpowiedzieliśmy sobie również jak dzieci mogą ograniczyć spożywanie cukru. Przedszkolaki już wiedzą, że najlepiej jest, kiedy spożywamy cukry naturalne, zawarte w warzywach, owocach i kaszach. Porozmawialiśmy o tym. Ilustracją do dziecięcych rozmów o eliminowaniu cukru z codziennej diety były plansze przedstawiające warzywa, owoce i kasze.