RECYKLING JEST W MODZIE – POKAZ EKOMODY.

W poniedziałek 21 czerwca w ogrodzie przedszkolnym grupa Czerwona zorganizowała POKAZ EKOMODY, na który zaprosiła dzieci z pozostałych grup.

Na początku przypomnieliśmy sobie kilka ważnych informacji. Rozmawialiśmy o naszej planecie oraz o tym, w jaki sposób należy o nią dbać.

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie co to jest segregacja odpadów oraz recykling. Dzieci doskonale wiedziały jakie śmieci wrzucać do poszczególnych pojemników.

Rodzaje pojemników:

  • pojemnik niebieski – papier,
  • pojemnik żółty – metale i tworzywa sztuczne,
  • pojemnik zielony – szkło,
  • pojemnik brązowy – odpady ulegające biodegradacji,
  • pojemnik szary lub czarny – odpady zmieszane.

DLACZEGO SEGREGACJA JEST TAK WAŻNA?

Segregacja jest ważna ponieważ posegregowane śmieci trafiają do specjalnych fabryk, gdzie są sortowane, oczyszczane i przetwarzane – poddawane recyklingowi, czyli wytwarza się z nich nowe rzeczy.

Jeżeli np. wyrzucimy gdzieś plastikową albo szklaną butelkę to zanieczyszczamy środowisko. Czas rozkładu tych butelek będzie bardzo, bardzo długi. Potrzeba wiele lat np. plastikowa butelka rozkłada się od 100 d0 1000 lat w zależności od rodzaju tworzywa z jakiego jest wykonana, a szklana butelka rozkłada się ok 4000 lat. Jeżeli wyrzucimy te butelki do odpowiedniego pojemnika to zostaną z nich wyprodukowane nowe rzeczy.

Celem naszego pokazu ekomody było uświadomienie wszystkim jak ważna jest segregacja śmieci, dzięki której możliwy jest recykling, czyli drugie życie odpadów.

Przedszkolaki razem ze swoimi rodzicami wykonali stroje wykorzystując do tego segregowane śmieci np. tekturę, folię, worki itp. Wykonane stroje wszystkim bardzo się podobały, były wyjątkowe, niepowtarzalne oraz wymagające dużego wkładu pracy.

Dziękujemy serdecznie Rodzicom za zaangażowanie i włączenie się do naszego przedsięwzięcia. Gratulujemy pomysłowości, kreatywności, twórczego podejścia do tematu. Zdecydowanie należy się Państwu tytuł: WYBITNI PROJEKTANCI MODY!