Dzień Piżamy. Dzień Dobra.

17 września przedszkolaki i panie z grupy Zielonej i Czerwonej, w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej organizowanej przez fundację „Gdy liczy się czas”, chcąc wesprzeć wszystkie chore dzieci z oddziałów onkologicznych włączyły się w obchody „Dnia Piżamy”.

„Dzień Piżamy” – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory; to charytatywna akcja, która ma na celu zwrócić uwagę na profilaktykę badań u dzieci, kształtowanie zachowań prozdrowotnych i wsparcie chorych pacjentów!

Dlaczego piżama? – ponieważ to standardowe ubranie chorych przebywających na oddziałach szpitalnych.

W naszych grupach wszyscy stanęli na wysokości zadania – prawie nikt nie zapomniał zabrać piżamy z domu 🙂 Spotkanie rozpoczęło się od zajęć edukacyjnych, podczas których nie zabrakło rozmów na temat chorób i sposobów radzenia sobie z nimi. Dzieci odnosiły się do własnych doświadczeń, opowiadały o uczuciach jakie towarzyszą im podczas choroby. Wspólnie zastanawialiśmy się co możemy robić, aby jak najmniej chorować? Pomysłów było bardzo dużo, od kąpania się w zimnej wodzie, po jedzenie czosnku (bo babcia i dziadziu tak jedzą 🙂 ), aż po długie leniuchowanie w łóżku. Oczywiście wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że chorowanie nie jest fajne i lepiej żeby choroby omijały nas z daleka. Na koniec obejrzeliśmy filmiki ukazujące oddziały szpitalne, na których leżą dzieci z chorobami nowotworowymi. Nasze przedszkolaki zobaczyły przez krótką chwilę rzeczywistość w jakiej muszą przebywać Ci wszyscy dzielni wojownicy i przez to jeszcze bardziej poczuły chęć łączenia się z nimi, chociażby w tak symboliczny sposób, jak założenie piżam.

Dzisiejszy dzień, oprócz wsparcia chorych dzieci na oddziałach onkologii, miał również na celu promowanie zdrowia i zdrowych nawyków u naszych przedszkolaków, zatem w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” odbyły się u nas różnorodne konkurencje sportowe, gdzie wszyscy zostali zwycięzcami. Obchody „Dnia piżamy” uwieńczyła radosna zabawa przy muzyce, którą dzieci nazwały piżamowe party….zatem było to piżamowe party z pięknym przesłaniem w tle.

Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych dzieci i młodzieży. Każdego dnia w naszym kraju aż 3 dzieci słyszy diagnozę NOWOTWÓR!

Rak nie daję specyficznych objawów! Podstawowe, okresowe badania krwi i USG niekiedy ratują życie, dlatego dbajmy o profilaktykę badań naszych dzieci.

Zawracajmy uwagę na zdrowie!

Ruszajmy się na zdrowie!

Dzień Kropki – święto zabawy, odwagi i kreatywności.

 W naszej grupie już po raz drugi obchodziliśmy Święto Kropki. W tym dniu dzieci uczestniczyły w  rożnych formach aktywności z kropką w roli głównej. Inspiracją był filmik edukacyjny o małej dziewczynce Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej , mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Vashti jest również  bohaterką książki  pt „The Dot”   inspirującej do odkrywania swoich talentów. Dzieci zostały zaproszone do rożnych form aktywności z kropkami – segregowanie kolorowych kropek, przy okazji utrwaliliśmy pojęcie „zbiór”, rozwiązywanie  kropkowych zadań matematycznych o różnym stopniu trudności. Ale najwięcej emocji wzbudziło wykonanie kropkowych prac plastycznych i zabawa w poszukiwanie kropek w środowisku przyrodniczym ( biedronka, muchomor itp). To był twórczy, kropkowy  dzień, zadania i aktywności wyzwoliły wśród  dzieci mnóstwo pozytywnych emocji .Pobudzono kreatywność,  pomysłowość  i wyobraźnię dzieci.

Narodowy Dzień Sportu.

    Narodowy Dzień Sportu to inicjatywa, mająca na celu promocję sportu, a także zwrócenie uwagi na wszystkich,  którzy uprawiają sport. W naszej grupie była to doskonała okazja do poznania w toku różnych zabaw dyscyplin sportowych i do zorganizowania na terenie ogrodu przedszkolnego mini zawodów sportowych. Aktywność ruchowa jest niezbędnym czynnikiem pełnego , prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Dzieci w okresie przedszkolnym mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch. Bardzo lubią zabawy związane z ruchem, z rywalizacją, a  przede wszystkim codzienne zabawy  w ogrodzie umożliwiające różnorodne formy ruchu. W tym  dniu pogoda nam sprzyjała, a dzieci z przyjemnością wzięły udział w zmaganiach sportowych.

Jak celebrujemy urodziny dzieci?

Jednym z elementów przygotowania dzieci do  udziału w życiu społecznym  w pedagogice Montessori są ćwiczenia związane z troską o wspólnotę. Celem tych ćwiczeń jest przyswojenie dzieciom zasad dobrego wychowania
 i kulturalnego zachowania się w kontaktach z innymi. Zaliczymy tutaj zasady dotyczące witana się, pozdrawiania, żegnania,  zachowania się przy stole podczas posiłku,  układania zastawy stołowej, przygotowywania stołu do uroczystego posiłku, zachowania się w kinie, teatrze, cudzym domu  i podczas różnych  okoliczności i wiele innych. Wprowadzeniu dziecka w kulturę bycia służy też rytuał urodzinowy z wykorzystaniem tzw. „urodzinowego słoneczka”. To także pokazanie dzieciom sposobu celebrowania urodzin. Na środku sali układane jest urodzinowe słoneczko, na każdym promyczku słońca ustawiana jest żółta miseczka. Na każdym promieniu dzieci układają w odpowiedniej kolejności strzałki z nazwami miesięcy. Ilość  promieni odpowiada ilości miesięcy w roku. Na czym polega rytuał? Dziecko wędruje dookoła słońca począwszy od miesiąca w którym się urodziło, po drodze do każdej miseczki wrzuca jeden zielony koralik, który jest symbolem jednego miesiąca, a do 12 – tej miseczki wrzuca  jeden duży czerwony koral, akcentując  w  ten sposób upływ jednego roku życia. I tak dziecko okrąża słoneczko tyle razy, ile skończyło lat. W  czasie okrążania słoneczka odwołujemy się do ważniejszych wydarzeń w życiu dziecka  od urodzenia np.  chrzest, pierwszy ząbek, pierwsze samodzielne kroki, pierwszy wyjazd wakacyjny itp., zaznaczając to stosownym obrazkiem. Potem zapala się świeczki urodzinowe, dzieci śpiewają piosenkę urodzinową i składają życzenia, po czym następuje poczęstunek. Przy okazji tego rytuału dzieci dowiadują się o zmianach zachodzących w życiu człowieka. Uczą się nazw miesięcy i ich kolejności występowania w roku. Towarzyszą temu inne ćwiczenia jak np.: nakrywanie do stołu, uczenie się dobrych manier przy stole, organizowania i podawania poczęstunku, a także stosowania gestów i języka nazw związanych ze składaniem życzeń.  

 

Ciekawe jest życie przedszkolaka !

Powrót do przedszkola po wakacjach – to przede wszystkim nowe środowisko społeczne, nowe obowiązki, a także  nowe wyzwania dla przedszkolaka. Pierwsze dni minęły w miarę spokojnie , starsze dzieci  okazały się wsparciem dla nowych. Do naszej grupy dołączyli: Kaja, Kornelia, Lilianna, Iga, Oluś, Nikodem, Fabian. To dla nich nowy etap w życiu, a my teraz dokładamy wszelkich starań, aby proces aklimatyzacji przebiegł łagodnie i dzieci  nauczyły się znosić poranną rozłąkę z rodzicami. Teraz odbywa się intensywna praca nad wdrożeniem grupowych zasad zachowania i postępowania w różnych sytuacjach dnia codziennego. To zasady związane z bezpieczeństwem w sali zajęć , w łazience, w ogrodzie przedszkolnym oraz bardzo ważne zasady  pracy wolnej. Praca wolna w pedagogice Montessori ma ogromne znaczenie. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie odpowiednich  warunków do tej pracy , w taki sposób, aby w trakcie jej dzieci mogły rozwijać swój potencjał, zainteresowania, a nawet  pokonywać trudności rozwojowe. To także rozwijanie aktywności  poznawczej. Przedstawiamy serię zdjęć z pracy wolnej dzieci – to czas poznawczej i twórczej aktywności dziecka.