Poznajemy warzywa i owoce

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy Czerwonej rozmawiały i uczyły się na temat warzyw i owoców.

W odpowiedzi na naszą prośbę, za co bardzo DZIĘKUJEMY, rodzice posłali swoje pociechy do przedszkola z warzywami i owocami, które wzbogaciły nasz kącik przyrodniczy. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć, dotknąć, powąchać i spróbować przyniesione dary, co pozwoliło im łatwiej zapamiętać nowe wiadomości. Utrwaliliśmy nazwy warzyw i owoców, dzieliliśmy je na kategorie. Następnie rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest ich spożywanie dla zdrowia człowieka. Na podsumowanie lekcji dzieci samodzielnie wymyślały i rozwiązywały zagadki o warzywach i owocach.

W celu promowania zdrowego stylu życia wśród przedszkolaków, zaraz po zajęciach zabraliśmy się do przygotowania zdrowych, owocowych szaszłyków. Dzieci z zaangażowaniem zabrały się do pracy. Szaszłyki wszystkim bardzo smakowały, tym bardziej, że były samodzielnie wykonane przez każdego przedszkolaka.

Następnego dnia podczas zajęć przedszkolaki za pomocą zmysłu dotyku rozpoznawały ukryte pod chustą owoce i warzywa, i muszę powiedzieć, że poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Zgromadzone dary wykorzystaliśmy do zajęć z zakresu edukacji matematycznej. Tworzyliśmy zbiory. Ze zbioru warzyw i owoców dzieci miały wyodrębnić mniejsze  podzbiory. Początkowo podzieliły nasz zbiór na warzywa i owoce, następnie wyodrębniły podzbiory według koloru i wielkości zgromadzonych darów. Określały liczebność zbiorów i stosowały odpowiednie znaki matematyczne. Lekcja bardzo się dzieciom spodobała. Dlatego niektóre dzieci kontynuowały działania z lekcji podczas pracy wolnej.