Zwierzęta gośćmi dzieci w przedszkolu.

Jednym z zagadnień, które bardzo interesują dzieci, jest świat zwierząt. Dzieci z uwagą słuchają opowiadań o zwierzętach, bardzo chętnie podejmują zabawy wykorzystując w nich zwierzęta- zabawki, z zainteresowaniem oglądają fotografie zwierząt poznając ich wygląd, nazwy i zwyczaje. Lecz najciekawszym sposobem poznania zwierząt przez najmłodszych jest spotkanie ze zwierzętami w realnym świecie. Udział dzieci w takich lekcjach na temat  świata przyrody mobilizuje je do aktywności, budzi ciekawość, wreszcie pozwala na skuteczniejsze nabywanie wiedzy. Bo to właśnie doświadczanie powinno być nieodzownym elementem nauki.

W takiej lekcji wzięły udział dzieci z Żółtej grupy. W świat zwierząt wprowadziła je pani Anna Frieske, mamusia Kingi. Gośćmi dzieci były czworonogi: pies- jamnik szorstkowłosy oraz dwie świnki morskie. Pani Anna przyniosła do przedszkola również modliszki. Najcenniejsza dla dzieci była możliwość nawiązania kontaktu ze zwierzętami poprzez pogłaskanie, karmienie i bezpośrednią obserwację. Dzieci zdobyły wiedzę na temat charakterystycznego wyglądu jamnika szorstkowłosego, jego zwyczajów oraz ulubionych zabaw. Usłyszały również jakie umiejętności powinno posiadać zwierzę, żeby mogło zaprezentować je na wystawach zwierząt. To była bardzo interesująca lekcja. Niezwykłe było również spotkanie ze świnkami morskimi z gatunku świnek bez sierści. Największą atrakcją było karmienie zwierzaków. Świnki wykazały wilczy apetyt. Cieszyły się z tego powodu dzieci, bo podsuwana świnkom sałata szybko znikała w ich pyszczkach. Jamnik również okazał się łasuchem i zjadł wszystkie ciasteczka dla psa, którymi poczęstowały go przedszkolaki. Ciasteczka odegrały rolę zachęty dla jamnika, żeby zaprezentował swoje umiejętności. Bo to przecież pies, który dzięki swoim walorom zebrał laury na wystawie psów. I tylko modliszkom zabrakło apetytu. A tak różnie mówi się o ich kulinarnych zwyczajach…

To była niezwykła lekcja. Poznaliśmy wszyscy: i duzi i mali, jakie zainteresowania ma cała rodzina naszej Kingi oraz z jaką pasją opowiada o nich jej mamusia, pani Anna Frieske. Cieszymy się z tego spotkania. Dziękujemy za niezwykłe przeżycia 😊.