Bajki z kliszy.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy niezwykłą przyjemność przenieść się w czasie. Nasza Pani Małgosia nie tak dawno pochwaliła się nam, że jest szczęśliwą posiadaczką zapomnianego już wszystkim, a dzieciom z pewnością zupełnie nieznanego, projektora na klisze. Idąc za ciosem 🙂 poprosiliśmy naszą Panią Małgosię o przyniesienie do przedszkola wspomnianego projektora, dzięki któremu mogliśmy spotkać się z bajką w nieco innej formie. Dzieci z dużym zaciekawieniem przyglądały się rzutnikowi, rozwijały klisze i zastanawiały się jak on działa. Po zapoznaniu się ze sprzętem udaliśmy się do Sali Doświadczania Świata, gdyż do korzystania z takiego zestawu potrzebne jest właściwe otoczenie, a dokładniej ciemne pomieszczenie. Zapadła cisza i z zapartym tchem każdy słuchał czytanej z projektora bajki. Poznaliśmy historię „Królewny, która się bała, że jej korona z głowy spadnie”.

Nasze spotkanie z bajkami z kliszy dla nas dorosłych było powrotem do lat dziecinnych, natomiast dla dzieci było całkiem nowym doświadczeniem. Dziękujemy Pani Małgosi za możliwość skorzystania z projektora, który zabrał dzieci w inną przestrzeń obcowania z literaturą. Zaciekawienie i skupienie było ogromne, a o to w przekazie literackim w głównej mierze chodzi – zaciekawić i zadziałać na wyobraźnię widza.

Jesienne warsztaty plastyczne prowadzone przez Mamę Helenki i Anieli.

Jesień  to pora roku, która daje nam mnóstwo możliwości jeśli chodzi o aktywność plastyczną. Inspiracji w jesiennym otoczenie jest bardzo dużo. Tym razem  Mamusia Helenki i Anieli przynosząc ze sobą zasuszone  różnorodne gatunki, kolory i kształty liści zachęciła dzieci do działań plastycznych. Najpierw  na przygotowanych planszach pokazała dzieciom, jak  przy wykorzystaniu liści można wykonać pszczółkę, motylka, wilka, lisa , lalkę itp.  To były ciekawe inspiracje. Dzieci z ochotą przystąpiły do  aktywności. Wycinały, kleiły, z pietyzmem obchodziły się z zasuszonymi liśćmi. Powstały naprawdę przepiękne prace. Pani Joannie serdecznie dziękujemy za inspiracje do działań  i za poświęcony nam czas. To było bardzo miłe popołudnie !!! DZIĘKUJEMY !!!

Jak w starym kinie.

To było niesamowite spotkanie z panią Magdaleną -Mamusią Jurka, która przygotowała dla nas super niespodziankę.  Na potrzeby tego spotkania Salę Doświadczania Świata zamieniliśmy w …. Stare Kino. Pokolenie rodziców na pewno pamięta jeszcze urok bajek wyświetlanych na ścianie za pomocą rzutnika. Nie wszystko co stare, niemodne, musi rzeczywiście takie być. Ten seans dla dzieci jak się okazało był wyjątkowo interesujący. Zaciemniona  sala, bajki na ścianie i …. ogromna cisza. Zainteresowanie dzieci było wyjątkowe.  Oglądanie bajek wyświetlanych za pomocą projektora było dla dzieci nowym doświadczeniem. Pani Magdalena zaprezentowała dzieciom projektor, wytłumaczyła jak działa, pokazała klisze z bajkami, a potem sama wystąpiła w roli lektora , czytając dzieciom teksty które pojawiały się na ścianie wraz z ilustracjami. Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie za czas, który nam poświęciła, to było bardzo ciekawe spotkanie. Pomysł z wykorzystaniem projektora był strzałem w dziesiątkę. Dziękujemy!!!.

 

Sukces Helenki !

Ogromnie gratulujemy Helence w związku z sukcesem jaki ostatnio odniosła w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 3 w Jarosławiu. Tematem konkursu było wykonanie portretu swojej Pani z przedszkola, w nawiązaniu do Dnia Edukacji Narodowej. Konkursy plastyczne to pole do popisu dla wszystkich chętnych dzieci , a zwłaszcza tych, które prezentują zdolności plastyczne, są pomysłowe i kreatywne. Helenka bardzo się ucieszyła z możliwości udziału w tym konkursie. Praca okazała się na tyle interesująca, że jury konkursowe postanowiło przyznać Helence wyróżnienie. Bardzo się cieszymy i jeszcze raz gratulujemy Helence – BRAWO !!!

Wzięliśmy udział w Ekologicznej Debacie Przedszkolaka.

 Ekologiczna Debata Przedszkolaka to inicjatywa MP nr 10, w której aktywnie braliśmy udział w ubiegłym tygodniu.  Przedszkolaki miały okazję zabrać głos w sprawie działań mających na celu ochronę jakości życia na naszej planecie. Towarzyszyły temu również aktywne zabawy o tematyce ekologicznej. Podczas debaty dzieci zabierały głos, prezentując swoją wiedzę na temat potrzeb naszej planety Ziemi . Postulaty dzieci zostały spisane, nawiązywały do segregowania śmieci, do zaprzestania wycinania lasów, do sadzenia nowych drzew itp. To było wyjątkowo ważne spotkanie. Celem było utrwalenie wiedzy ekologicznej wśród przedszkolaków i rozbudzanie odpowiedzialności za przyszłą jakość życia na Ziemi.

Praca własna dzieci w przedszkolu Montessori.

Praca własna to czas poznawczej i twórczej aktywności dziecka. Służy temu tzw. przygotowane otoczenie, które zawiera bodźce do aktywności dzieci w postaci materiału rozwojowego podstawowego i rozszerzającego.  To dziecko dokonuje wyboru i podejmuje decyzje z jakim materiałem będzie pracować, samodzielnie, czy też w towarzystwie  innego dziecka. Może pracować tak długo jak tego potrzebuje, a wybrany materiał do aktywności własnej może odpowiadać jego potrzebom i zainteresowaniom. Jednak wolność dziecka w przedszkolu Montessori nie jest bez granic.  Wolność   jednego dziecka ograniczona jest wolnością drugiego dziecka. Służą temu pewne zasady montessoriańskie i reguły postępowania. Oto niektóre z nich: materiały rozwojowe są w 1 egzemplarzu( co uczy dzieci cierpliwości i szacunku do pracy innych), każda praca powinna być doprowadzona do końca, dzieci  wszystko odkładają na swoje miejsce. Kolejne zasady to: bądź  rzetelny w samokontroli, chętnie pomagaj innym w pracy , nie przeszkadzaj , gdy nauczyciel objaśnia coś innemu dziecku, nie mów głośno, wystarczy szept. Podczas pracy własnej dzieci nauczyciel wnikliwie  je obserwuje , spieszy z pomocą tam, gdzie to jest potrzebne, udzielając np. lekcji  trójstopniowych,wspiera dzieci w ich aktywnościach, organizuje miejsce pracy dla dzieci , inspiruje do różnych działań.