Uroczyste spotkanie wigilijne.

„To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha – w serca złamane i smutne, cicha wstępuje otucha. To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu już wieków, pod dachem tkliwej kolędy, Bóg się rodzi w człowieku”.

W poniedziałek, 20 grudnia, odbyło się w naszej grupie uroczyste spotkanie wigilijne.

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię — radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą, wigilijną gwiazdkę. Dla wielu z nas jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także i w naszej grupie nie zabrakło tych najważniejszych symboli bożonarodzeniowych, o których tak często w ostatnim czasie rozmawialiśmy w przedszkolu. Zaraz po śniadaniu wspólnie przygotowywaliśmy wigilijny stół, na którym obowiązkowo musiał znaleźć się biały obrus. Nie mogło zabraknąć także świecy, opłatka, garści siana, stroika i przygotowanej zastawy. To talerze dla obojga gospodarzy. Było także trzecie nakrycie – dla wędrowca…Dzieci chętnie rozmawiały i opowiadały o tradycjach obecnych w ich domu.

Gdy zbliżał się obiad, przygotowaliśmy odświętnie naszą salę, połączyliśmy stoliki, aby zjeść przy wspólnym stole. Gdy wszystko było gotowe odczytaliśmy fragment Pisma Świętego – Ewangelię według Św. Łukasza. Po wspólnej modlitwie, każdy wziął biały opłatek – symbol pojednania, przyjaźni i miłości. Następnie Pani Dyrektor złożyła przedszkolakom oraz pracownikom przedszkola świąteczne życzenia, życząc zdrowych, radosnych i błogosławionych świąt, spędzonych w rodzinnym gronie.

Po życzeniach usiedliśmy do stołu i ze smakiem zajadaliśmy pyszną rybkę z kapustą i grochem. Po obiedzie nie zabrakło słodkości i świątecznych przysmaków oraz głośnego, wspólnego kolędowania.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co ważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.