Wirtualna wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

4 grudnia obchodzone jest Święto Górników – BARBÓRKA. Święto to jest okazją do tego, aby dostrzec i docenić ciężką oraz niebezpieczną pracę górników. Aby poznać lepiej zawód górnika przedszkolaki obejrzały krótki film edukacyjny – Dzień Górnika.

Oto kilka ważnych informacji:

Po czym poznać górnika?

Najbardziej charakterystyczny symbol to czapka, którą nazywamy CZAKO. Ma ona pióropusz z kogucich piór. Kolory pióropusza oznaczają pełnione przez górnika funkcje:

– kolor zielony przeznaczony jest dla dyrektora górniczego,

– kolor biały dla inżyniera,

– kolor czarny dla górnika,

– kolor czerwony dla członka orkiestry,

– kolor czerwono-biały dla kapelmistrza.

Każde czako ma z przodu godło górnicze. Godłem górniczym jest perlik i żelazko. Perlik to inaczej młot, a żelazko to krótki kilof. Są to narzędzia, które górnicy wykorzystują do rozbijania węgla i rud.

Kolejnym symbolem jest flaga górnicza. Jest ona koloru czarno-zielonego. Czerń symbolizuje podziemne ciemności, a kolor zielony tęsknotę za zielenią pól i lasów. Górnicy mają także swój hymn, który jest świadectwem trudu pracy górnika, jego ogromnego wysiłku i poświęcenia.

Przedszkolaki podczas zajęć dowiedziały się na czym polega praca górnika, do czego wykorzystywany jest węgiel, a także zobaczyły strój galowy oraz roboczy górnika.

Gdy dzieci były wyposażone w pewne wiadomości dotyczące pracy górników wybraliśmy się na wirtualną wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Pan Jakub, który jest przewodnikiem w kopalni zaprosił nas w wirtualną podróż po wielickich podziemiach i opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy.

Wszystkie posągi, rzeźby, płaskorzeźby, które można zobaczyć na trasie są efektem pracy tylko i wyłącznie górników, nie ma tam żadnych dzieł artystów z zewnątrz.

Największym zagrożeniem dla kopalni soli jest słodka woda, bo jak przepływa przez wyrobiska to wypłukuje sól. Każdy ciek wodny musi być monitorowany w innym wypadku mogłyby powstać szkody górnicze co jest niebezpieczne nie tylko dla kopalni, ale i dla miasta, które znajduje się nad kopalnią.

Najpiękniejszym miejscem w kopalni jest Kaplica św. Kingi. Jest to podziemny kościół, w którym w każdą niedzielę o godz. 7 rano odprawiana jest msza św.

Przedszkolaki z szeroko otwartymi oczami oglądały kryształy oraz bogatą szatę naciekową przybierającą formę stalaktytów, solnych makaronów lub kalafiorów.

Wirtualna wycieczka była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem.

Na podsumowanie zajęć wykonaliśmy eksperyment – hodowla kryształów, czyli proces krystalizacji soli.