Dzień Lego w grupie Żółtej- spacer edukacyjny.

Międzynarodowy Dzień Lego obchodzony jest 28 stycznia, na cześć złożenia patentu na klocki Lego w 1985 roku. Ludzie świętują ten dzień na różne sposoby. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju klocki, bo to najbardziej kreatywna zabawka świata. Klocki uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To zabawka najbardziej pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy, a nawet nauki. Z pozoru kawałek plastiku z wypustkami, które umożliwiają łączenie z innymi elementami. Ale właśnie ta możliwość łączenia, budowania i kreowania dziecięcej rzeczywistości umożliwia małym konstruktorom nieograniczone możliwości zabawy i nauki.

Grupa  Żółta również obchodziła ten dzień w przedszkolu. Tego dnia zaprosiłam dzieci do zabawy klockami w niekonwencjonalny sposób. Zajęcia rozpoczełam od zabawy symetrycznej. Warto dziecku pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Pracowaliśmy w połączeniu z materiałem przyrodniczym. Następnie przeszliśmy do transferu klocków- wystarczyły dwa pojemniki, a do tego klocki i drewniane pałeczki, za pomocą których dziecko przenosiło klocki z jednego miejsca w drugie niczym mały dźwig.Taka wspólna zabawa uczy dzieci precyzji ruchów, cierpliwości, i trenuje rączki i palce do nauki pisania.  Później  odtwarzaliśmy szeregi  i sekwencje kolorystyczne.Układaliśmy szereg z czterech różnych kolorów klocków, trzymając się powtarzalnej sekwencji kolorystycznej np.: niebieski, czerwony i żółty klocek. Dodawaliśmy i sortowaliśmy kolorystyczne klocki dokładając do dobrze znanych  dzieciom kolorowych tabliczek Montessori. Klocki  lego świetnie sprawdzają się tez w obrazowej nauce dodawania. Przykładowo dodawaliśmy dwa klocki pomarańczowe do czterech żółtych i łączyliśmy je w jedną wieżę. Następnie liczyliśmy i zapisywaliśmy działanie na kartce. Na koniec pobytu w grupie Żółtej zostawiłam sobie zabawę w „kółko i krzyżyk”. Na podłodze, za pomocą papierowej taśmy, wykleiłam plansze do gry, a potem przez dłuższy czas trwały rozgrywki pomiędzy dziećmi.

Jak widać klocki LEGO mają w sobie ogromny potencjał. Można je wykorzystywać nie tylko do budowania, kreowania i tworzenia rozmaitych budowli, ale również do wielu zabaw nawet z najmłodszymi dzieci. Było mi bardzo miło gościć w Grupie Żółtej i świetnie się bawić.

                                                          Joanna Tarczydło- nauczyciel z grupy Niebieskiej