Dzielimy się wiedzą….lekcje ciszy w Miejskim Przedszkolu nr 10.

Każdy nauczyciel wie, jak ważna i potrzebna w naszej pracy jest wymiana doświadczeń, pomysłów, obserwacji. Dzięki takim działaniom właśnie, możemy znacząco wzbogacać własny warsztat pracy oraz zwiększać skuteczność działań dydaktycznych. Współpracując łatwiej określa i osiąga się wspólne cele, wykonuje zadania czy rozwiązuje napotkane problemy. Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami ma różne formy, a są to: prowadzenie zajęć otwartych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach doskonalenia zawodowego lub innych zajęć edukacyjnych tzw. zajęć koleżeńskich, w tym także tych prowadzonych w innych placówkach oświatowych.

W minionym tygodniu mieliśmy dużą przyjemność gościć w Miejskim Przedszkolu nr 10, gdzie w Grupie Motylków mogliśmy zaprezentować kilka lekcji ciszy według koncepcji Marii Montessori.

Lekcje ciszy to ćwiczenia oparte na wykonywaniu różnorodnych czynności bez wypowiadania słów. Pomagają one odnaleźć dziecku spokój, doskonale wspierają jego rozwój i mają duże znaczenie wychowawcze. Dzieci stają się spokojniejsze, zachowują się ciszej, łatwiej im się uczyć. Lekcja ciszy ułatwia nie tylko lepsze skupienie, bardziej efektywną pracę, ale pozwala dziecku na odkrycie swojego wnętrza.

Jak mówiła sama Maria Montessori: Cisza przynosi nam często wiedzę, którą jeszcze nie do końca pojęliśmy, że mianowicie posiadamy życie wewnętrzne. Poprzez ciszę dziecko, być może po raz pierwszy, spostrzega własne życie wewnętrzne. […] Cisza przygotowuje duszę na określone wewnętrzne doświadczenia […]

I tą wiedzą właśnie podzieliliśmy się z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 10.

Dziękujemy za goscinę. Do zobaczenia 🙂